Alvás közben lebénulhatsz!

Rovat

Megosztás

Mindannyian szoktunk álmodni éjjel, ezek lehetnek jó s rossz álmok,  színesek vagy visszatérők, van, amire emlékszünk reggel is élénken, de legtöbbször ébredéskor már el is felejtjük miről álmodtunk. Bizony vannak rémálmok is. Ezek azok, amik veszélyesek is lehetnek számunka.

Egy rémálom folyamán akár le is bénulhatsz, vagyis az álmod alvásparalízist okozhat. Az alvási bénulás általában közvetlenül elalvás előtt, vagy felébredéskor jelentkezik, és legfeljebb egy-két percig tart,  ritka esetben egy két órán át. Az érintett a szemén kívül egy izmát sem tudja megmozdítani.  Gyakran kíséri félelemérzet, társulhatnak hozzá hallucinációk (lidércnyomás) vagy testen kívüli élmények. Ebből az állapotból legtöbbször  iszonyú nehéz felébredni. Aki átéli,  teljesen  meg van győződve arról, hogy ébren van. Emlékszik arra, hogy pontosan hol volt, hol feküdt le, kik veszik körül,  milyen környezetben, de mégis valami más, valami megváltozott. Retteg, mert nem tud megmozdulni, s a hangszálai is  le vannak bénulva, tehát beszélni sem tud.

Tudományosan azzal magyarázzák ennek az állapotnak a kialakulását, hogy ilyenkor alvás alatt nagyon alacsonyra csökken a  vérnyomás. A másik magyarázat, hogy a szervezet lebénítja a vázizomzatot, hogy elkerülje ezzel pl. az alvajárást, s ez a hitelen felriadás után is hat még. Az álomparalízis gyógyítására nemigen létezik még megfelelő gyógymód,  ezért  ma még csak antidepresszánsokkal kezelhetők.

Alvás közben lebénulhatsz!
Éreztél már olyat, hogy közvetlen ébredés után, nem tudtál megmozdulni?

Kép forrása: Pexels

 

Ha végeztél a cikkel, nézz bele legújabb epizódunkba!

Ha tetszett a cikk, oszd meg másokkal is!

Kövess minket!

75,534RajongóLike
173,768KövetőKövess be
143,000KövetőKövess be
347,000FeliratkozóFeliratkozás

Legfrissebb

Insta