Esküvőn lehet a legjobban csajozni! – Legalábbis Tunéziában

Rovat

Megosztás

Európai szemmel nézve az észak-afrikai Tunéziában nem egy furcsa szokás van. Ezekről is mesélt Dr. Kiss Róbert Richard az Inforádió Világszám című adásában.

Minden, mi szem-szájnak ingere

A tunéziaiak nemzeti étele a kuszkusz, amely teljes őrlésű búza darájából főtt kása. Afrika tetején nem múlhat el nap kuszkusz nélkül, ennek ellenére mégsem unalmas az étel, hiszen legalább hatvanféle módon tudják elkészíteni. Egészen más az íze, ha apróra vágott csirkét, halat, marhát, bárányt vagy zöldséget teszünk hozzá. Búzadarából készítenek édességet is, mézzel, mazsolával, gránátalmával vagy datolyával körítve. További kulináris élvezetet nyújt még a pálmákból csapolt, erjesztett „pálmabor” és a mézes dohánnyal tömött vízipipa. Ezek éppúgy hozzátartoznak Tunézia különlegességeihez, mint az állandóan üvöltő zene, amely minden busz, étterem és bolt elengedhetetlen része, és a hajnali müezzin kiáltása.

tunezia-utazas-monastir

Heverészgetés és tevegelés

Tunézia azoknak is élményt nyújt, akik csak heverni szeretnek a homokos tengerparton, és azoknak is, akik élményekre és látnivalókra vágynak. A leghíresebb fürdőhelyek Hamamet, Monastir, Sousse. A homok bársonyos, mindenütt ki lehet próbálni az ejtőernyőzést és a tevegelést. A svédasztalos étkezések impozánsak, rengetegféle étel közül választhatnak az európaiak, de a furcsa fűszerezés és a szokatlan gyümölcsök miatt vigyázni kell. Tunéziában kora tavasztól késő őszig tart a nyár, így nyugodtan napozhatunk és fürödhetünk a szállodák medencéjében, vagy a tengerben. Tunézia régen francia gyarmat volt, így a legtöbb helybeli második anyanyelve a francia, és nem is nagyon beszélnek más idegen nyelvet.

Ünnepek és szokások

A tunézeknek két nagy családi ünnepük van: az egyik az esküvő, amely szinte az egyetlen lehetőség a fiatalok számára, hogy ismerkedjenek, a másik a körülmetélés. Mindkét ünnep azzal kezdődik, hogy kocsikaravánok járják végig a várost csujjogató asszonyokkal, üvöltő zene mellett. Hogy mikor melyik ünnep zajlik, azt onnan lehet megállapítani, hogy mikor megy körbe a kocsikonvoj. Ha délután 5-6 körül, akkor körülmetélés lesz, ha este 9-10 körül, akkor esküvő. Egy tunéz városban a házak általában félkészek, vakolatlanok, viharvertek, de szinte minden nagyobb családban van videokamera, amellyel a családi ünnepeket dokumentálják. Az esküvők koreográfiája nagyjából azonos. A násznép este összegyűlik, a terem egyik felében a gyerekek és az asszonyok, a másikban a férfiak. A zenekar játssza az arab muzsikát olyan hangerővel, hogy mellette nem lehet beszélgetni. Éjfél körül megérkezik a fiatal pár, és a násznép táncolni kezd. A mulatság hajnalig tart, és a két család különböző nemű tagjai megszólíthatják egymást, beszélgethetnek. Ennél jobb lehetőséget pedig el sem lehet képzelni az ismerkedésre.

ha még több érdekességre vagy kíváncsi, kattints IDE és hallgasd az Inforádió Világszám című műsorát Dr. Kiss Róbert Richard műsorvezetésével.

Ha végeztél a cikkel, nézz bele legújabb epizódunkba!

Ha tetszett a cikk, oszd meg másokkal is!

Kövess minket!

75,534RajongóLike
173,768KövetőKövess be
143,000KövetőKövess be
347,000FeliratkozóFeliratkozás

Legfrissebb

Insta