Halálra ítélt nyelvek megmentéséért harcolunk az anyanyelv világnapján

Rovat

Megosztás

Február 21-én kedden ünnepeljük az anyanyelv nemzetközi világnapját. A közel húsz éve tartott világnap a Föld embereinek sokszínűségére és kulturális gazdagságára hívja föl a figyelmet.

A nemzetközi nap története

A nemzetközi anyanyelv-világnap története nem egy felhőtlen sztori, ugyanis ennek szükségességét is – ahogy sok más megemlékezést esetében is így van – a viszontagságok váltották ki.

Pakisztánban 1952-ben az urdu nyelvet nyilvánították az egyetlen hivatalos nyelvvé. Bangladesben, mely akkor még Pakisztán része volt, tiltakozások kezdődtek, mivel a bangladesiek anyanyelve nem az urdu, hanem a bengáli. A bengáli nyelvi mozgalom Dakkában február 21-én nagy tüntetést szervezett, de a rendőrség keményen lépett fel a tüntetőkkel szemben és közülük ötöt megölt. Bangladesben ezt a napot azóta a bengáli nyelvi mozgalom napjaként ünneplik.

 

Az esemény emlékére és Banglades javaslatára nyilvánították az anyanyelv nemzetközi napjává február 21-ét. 2000-ben ünnepelték először és azóta minden évben rendezvényeket, szimpóziumokat tartanak ezen a napon.

Veszélyeztetett nyelvek

A Földön több, mint 6000 ezer nyelvet beszélnek, de ezek közöl a felét csak nagyon kevesen. Azokat a nyelveket nevezzünk veszélyeztetett nyelveknek, amelyeket kevesebb, mint 100 000 ember beszél. A veszélyeztetett nyelvek közül havonta két, őshonos lakosok által beszélt nyelv hal ki, ez úgy lehetséges, hogy az utolsó ember is meghal, aki ezt a nyelvet beszélte. Éppen azért fontos az anyanyelvápolás, hogy e megállíthatatlannak tűnő folyamat ne, vagy csak minél később zabálja föl a magyar nyelvet.

Ha végeztél a cikkel, nézz bele legújabb epizódunkba!

Ha tetszett a cikk, oszd meg másokkal is!

Kövess minket!

75,534RajongóLike
173,768KövetőKövess be
143,000KövetőKövess be
347,000FeliratkozóFeliratkozás

Legfrissebb

Insta