Kötelező olvasmányok röviden – Mennyire ajánlott ezekre támaszkodni?

Rovat

Megosztás

A középiskolai kötelező olvasmányok rövidített változatát ma már nagyon egyszerűen meg lehet találni. Megannyi kering a világhálón, nem is beszélve az ezeket összefoglaló könyvekről. Sok diák életét könnyítik meg a magyar órákon, és nem utolsó sorban az érettségihez is nagy segítséget nyújtanak. De mennyire ajánlott csak a rövidítésekre támaszkodni?

A középiskolai évek alatt számos kötelező olvasmánnyal kell megküzdeni. Ezek az alkotások fontos irodalmi jelentőséggel bírnak és hozzátartoznak a kulturális tudáshoz. De nem minden esetben beszélhetünk olyan műről, ami felkelti a diákok figyelmét és elolvasásra kecsegtet. Sőt, mondhatni, hogy a kötelező olvasmányok gyűjteménye a középiskolások egyik mumusa, amit inkább szeretnének elkerülni vagy egyszerűbb módon elolvasni. A mellett, hogy a diákokat nem feltétlenül érdeklik ezek a művek, ott van az időhiány ténye is. Sokan inkább számukra értékesebb módon szeretnék a szabadidejüket tölteni, nem az iskolában kötelezően meghatározott könyvek olvasásával.

Ezekre nyújt valamelyest megoldást a kötelező olvasmányok rövidített változata. Sokkal kényelmesebb egy 300 oldalas könyv lényegét 30 oldalon elolvasni, mint végignyálazni az egész könyvet. Ráadásul a rövidítések nagyrészt a leglényegesebb dolgokat tartalmazzák, amikre általában az órán vagy az érettségin rákérdeznek. Ezen kívül olyan összeszedett információk is vannak bennük, mint a szereplők névsora, az alkotás műfaja és annak egy pár jellemzője és a mű általános jellemzése, csak hogy párat említsünk. Tehát ahhoz, hogy az órán feltett kérdések egy részét meg tudd válaszolni és a témazáró dolgozatban le tudd írni a szükséges információkat adott művel kapcsolatban, ahhoz elégnek bizonyulhat, ha csak egy rövidített változatot olvastál el.

Miért is jó a rövidített?

  • Időt spórolhatsz meg vele.
  • Egy összefoglaló és valamelyest átfogó képet ad adott műről.
  • Tartalmazza a legfontosabb mozzanatokat és szereplőket.
  • Általában egy rövid elemzés is tartozik hozzá, ami hasznos kiindulási pontot jelent az egész mű megértésénél és elemzésénél. Ebben találhatsz az íróról és a műfajról is kiegészítő információkat.
  • Nagy segítség nyújt az érettségire való ismétléshez.

Viszont nem szabad figyelmen kívül hagyni a dolog buktatóit! Tény, hogy az érettségire való felkészüléshez nagyon sok segítséget nyújtanak, de csak akkor, ha már rendelkezünk egy háttértudással, amit a középiskolai évek alatt szereztünk meg. Akkor, amikor az adott kötelező olvasmányhoz érünk a tananyagban érdemes elolvasni magát a művet, több okból is:

  • A teljes mű elolvasásával leszel képben az egész történettel.
  • A rövidített változat nem teljesen tudja átadni az alkotás mondanivalóját, bár sok rövidítés tartalmaz egy összefoglalót, amiben ezt leírják. De ha a saját véleményedre lesz kíváncsi a tanár, akkor jobb, ha ismered az egészet!
  • Inkább felszínes tudást biztosít.
  • Tulajdonképpen nem magát a művet olvasod el így. Egy rodalmi alkotás nem merül ki a tartalmában. Sok örömtől fosztod meg magad, ha nem tapasztalod meg a mű nyelvi megformáltságát, a történet felépítésének sajátos ritmusát, tehát mindazt, ami miatt végső soron jó olvasni.

Általánosságban kijelenthető tehát, hogy a rövidített olvasmányok hasznosak tudnak lenni, de ha az eredeti művet olvasod el, nagyobb az esélye, hogy jobban megmaradnak az információk és a történések, és átfogóbb képet kapsz a kötelező olvasmányról.

Kötelező olvasmányok
Te el szoktad olvasni a kötelező olvasmányokat?

Ha végeztél a cikkel, nézz bele legújabb epizódunkba!

Ha tetszett a cikk, oszd meg másokkal is!

Kövess minket!

75,534RajongóLike
173,768KövetőKövess be
143,000KövetőKövess be
347,000FeliratkozóFeliratkozás

Legfrissebb

Insta