Mi történik valójában egy terápián?

Rovat

Megosztás

Ha elviszel egy kocsit a szerelőhöz, nagyjából tudod, mi fog történni. Megjavítják. Ha eltöröd a lábad, felkeresed az orvost, és tudod mi lesz. Begipszelik, sínbe teszik a lábad, vagy gipszbe, végül lassan meggyógyul. De ha valakinek időpontja van a pszichológushoz, nem mindenki tudja mi fog történni. Nagyjából ez.

A mai társadalom igen bizonytalan az ilyen kezeléseket illetően, mert nem tiszta, hogyan is zajlik az egész. Milyen jellegű kérdések lesznek, és milyen előnyökkel jár a dolog? Suzanne Gelb választ próbál adni arra a kérdésre, mi számít terápiának és mi nem.

Beteg vagyok, ha terápiára küldenek?

man-gestures-as-he-speaks-to-therapist

Egyáltalán nem. A pszichológus szerint ez egy mítosz. Miközben van pár specialista, aki a súlyos érzelmi zavarok, például a skizofrénia vagy öngyilkossági kísérlet eseteivel foglalkozik, a legtöbb terapeuta abban segít, hogy megküzdessünk hétköznapi problémákkal. Ilyen eset a válás, a stressz, szülői készségek erősítése, gyereknevelés, tanulási problémát stb.

Vannak orvosok, akik életveszélyes betegségekkel foglalkoznak, míg mások a náthával, köhögéssel foglalkoznak. Ez igaz a terapeutákra is. Sokféle van és sokféle pácienssel, sokféle problémával foglalkoznak. Sok olyan kezelt van, aki sikeres, jó tanuló és teljesen egészséges. Csak épp most szembesült például azzal, hogy sok a munkája, nincs magánélete, szorong a párkapcsolata miatt stb. Ilyenkor fordul szakemberhez.

Hogyan válasszam ki a megfelelő szakembert?

26CONS-tmagArticle

Ez nagyon egyszerű. Ma már minden szakemberről van leírás az interneten, el lehet olvasni, milyen esetekben érdemes hozzá fordulni. Sokszor olvasható vélemény is, ami nagyban megkönnyíti a döntést. Az is jó, ha ismerőstől kérsz kontaktot orvoshoz.

Vannak pszichológusok, akik súlyosabb, mások hétköznapibb problémákkal foglalkoznak. Ha még ezután sem vagy biztos benne, hogy ki a megfelelő, érdemes felhívni az orvost és tanácsot kérni. Ha ő nem épp a te ügyeddel foglalkozik, talán tud ajánlani valakit, aki viszont igen.

Mi történik valójában a kezelés közben?

stock-footage-young-man-sitting-on-sofa-talking-to-his-therapist-at-therapy-session

Minden egyes ilyen alkalom arról szól, hogy megpróbáljuk megoldani a problémát. Szépen elmondod a jelenlegi helyzeted, érzéseidet, majd a szakember segít, hogy hogyan kezeld az adott problémát. Rávilágít arra, hogy milyen életet is szeretnél, és arra, hogy azt hogyan érheted el.

Első lépésben még csak arról beszélsz, miből is áll az életed, mi jár a fejedben, mi nyugtalanít, mik a céljaid, vágyaid. Az orvos lényegében csak meghallgat. Van, akinek már ez is nagy segítség. A pszichológusban minden esetben meg lehet bízni, soha senkinek nem fog arról beszélni, amit elmondtál neki. Így aztán felesleges hazudni, sőt az a legjobb, ha őszinte vagy.

Néhány terapeuta adhat neked házi feladatot is. Például, hogy gyakorolj valamit háromszor egy héten, vagy alakítsd át korábbi szokásaid, vagy épp azt, hogy találkozz emberekkel. A problémától függ.  Először ez nagyon nehéz, de segít a megoldásban. A következő alkalommal pedig arról lesz szó, mi történt azzal, hogy elvégezted a házit.

A kezelésre egyébként nincs univerzális szabály. Minden ember, és minden terapeuta más, mások a módszereik is. Vannak, akik zenével dolgoznak, mások képekkel, művészetekkel, létezik hipnoterápia, meditáció, szerepjáték stb. A lényeg, hogy az orvos ítélet nélkül minden esetben meg fog hallgatni, és legjobb tudása szerint segít.

Beszélni kell a gyermekkoromról?

therapist2

Nem feltétlenül. Sokan azt hiszik, hogy meglátogatni egy terapeutát azt jelenti, hogy az a gyermekkorunkban fog kutakodni, majd kitalálja, hogy régen történt valami, ami miatt most problémánk van. Ez egy mítosz. A kezelés sokkal inkább függ attól, mi az az egyedi helyzet, amiben vagyunk, és hogy mi a cél. Ha pedig a célokról beszélünk, akkor nem opció a múltban kutakodni. A hangsúly inkább a jelenen és a jövőn van.

Persze néha szükség van arra, hogy egy probléma esetében mélyebbre ássunk, néha egészen vissza a gyermekkorig. Vannak dolgok, amiket tényleg oda lehet visszavezetni, és előfordul, hogy régi-régi dolog kihat a jelenünkre is.

Meddig kell terápiára járni?

Ez személyenként változik. Nem hatásos, mikor valaki nem csinálja végig az ajánlott terápiát, hanem a felénél lelép, félbehagyja, nem megy többet. Persze az is lehet, hogy elég egyetlen alkalom kibeszélni a problémákat, és kész.

Van, akinek arra van szüksége, hogy hónapokig járjon kezelésre, mások néhány alkalommal végeztek is. Van, aki több hónapos eltolódásokkal jár vissza újra, vagy épp évente megy el egyszer. A legjobb terápia az, ami akkor történik, amikor az embernek szüksége van rá. Ezek az alkalmak adnak támogatást, fizikai, szellemi, érzelmi és lelki erőt.

Személyesen kell találkozni, vagy jó a telefon, vagy a Skype is?

Ez szintén a személyiségtől és problémák nagyságától függ. Vannak olyan szakemberek, akik kifejezetten arra szakosodtak, hogy interneten keresztül segítenek másoknak. Ez sokszor kényelmes az ügyfeleknek. Sokan nem szeretnek bejárni egy rendelőbe, vagy nincs idejük rá stb. Ők ilyenkor bezárkóznak, kényelmesen elhelyezkednek és bejelentkeznek telefonon, vagy Skype-on.

A legjobb, ha az ember mindkettőt kipróbálja, aztán kiderül, kinek melyik a hatékony.

Miért kell terapeuta? Miért nem elég a barátokkal, vagy családdal megbeszélni a problémát?

Ha az ember gondoskodó, támogató családtagokkal, barátokkal van megáldva, megéri megosztani az érzéseket, célokat, álmokat velük. Nagyon hasznos lehet az ő bátorító szavuk. Nem árt azonban tudni, hogy az ő objektív hozzáállásuk nem mindig hatásos. Vannak olyan esetek, olyan érzelmek, amik kezeléséhez, kibontásához egy másik ember kell, olyan, akivel nem állunk semmilyen érzelmi viszonyban.

Ez az, amiért a terapeuta olyan értékes tud lenni. Ez egy egyedülálló lehetőség, hogy az ember mindent kiadjon magából, mindent elképzeljen, megtárgyaljon anélkül, hogy bárki értékelni, megítélné, számon kérné azt. A terápián nem kell aggódni amiatt, hogy ki mit gondol majd rólunk később, vagy lehetünk e teljesen őszinték. Ráadásul egy szakember segítségével a problémák kezelése gyorsabb és hatékonyabb lehet. Hosszú távon tehát neked is, és másoknak is jobb így.

Összefoglalva:

A terápia egy kiváló eszköz arra, hogy megold a problémáidat, közelebb kerülj a kitűzött célodhoz, javítsd a kommunikációs készségedet, hogy tanulj valami újat, hogy megtanulj figyelni az érzelmeidre, és kezeld a stresszt. Ez segít felépíteni az életedet, a karrieredet, a kapcsolataidat. Vajon mindenkinek szüksége van rá? Nem, de ha kíváncsi vagy, hogy is működik, érdemes tenni egy próbát. Igazából nincs sok veszteni valód, és lehet, hogy még boldogabb is leszel.

Ha végeztél a cikkel, nézz bele legújabb epizódunkba!

Ha tetszett a cikk, oszd meg másokkal is!

Kövess minket!

75,534RajongóLike
173,768KövetőKövess be
143,000KövetőKövess be
347,000FeliratkozóFeliratkozás

Legfrissebb

Insta