A szombathelyi Hölgyklub társaságának meghívására érkezett Vas megyébe Dr. Kiss Róbert Richard, Prima Primissa díjas turisztikai újságíró, hogy elmesélhesse legutóbbi afrikai kalandjainak élményeit. A TIT (Vas Megyei Tudományos Ismeretterjesztő Egyesület) épületében nagy szeretettel fogadták az újságírót.
A honlapunkon már rengeteget olvashattatok Ugandáról, hiszen az AHU (Magyar Afrika Társaság) idén szervezte meg XI. Orvosi Misszióját. A segítségnyújtás mellett a szervezet nagy szerepet vállal a magyar és az afrikai gazdasági kapcsolatok megerősítésében.
Korábban magyar orvosok tevékenykedtek a területen, megtörtént az alapkőletétel, amely egy új kórház építését szimbolizálja, kutat építettek, egy árvaház létrehozásában is segédkezik a szervezet, de magyar pálinkát is készítenek Ugandában. Ráadásul már tervezik a XII. Orvosi Missziót, amelyről a globoport.hu oldalán olvashattok bővebben.
A résztvevők érdeklődve és lelkesen hallgatták az újságíró előadását, ahol újabb érdekességeket tudhattak meg Ugandáról.
30 érdekesség Ugandáról:
1. Sok más országhoz hasonlóan Ugandában is a baloldalon közlekednek a járművekkel.
2. Az utóbbi 20 évben itt is ritkult a vadállomány, ezért rezervátumokat és Nemzeti Parkokat hoztak létre, a turisták és a vadak örömére.
3. A biztonságtudat teljesen másképp működik Afrikában, mint Európában. Afrikában mindenki magáért felel. Nincsenek figyelmeztető táblák, de egymás figyelmét sem hívják fel az esetleges veszélyek miatt.
4. Ugandában egyes helyeken mindössze napi 1 dollárból élnek az emberek, ami magyar forintra átszámítva 270 forint.
5. Tiszta vízért akár 10 kilométert is legyalogolnak oda-vissza.
6. Nem rég népszerűvé vált egyes területeken, hogy a helyiek zenére művelik a földet, ezzel élvezetesebbé téve a munkát. A termést eladják, vagy becserélik, olyan eszközökre, amikre szükségük lehet (pl. ruha).
7. A legtöbben már Ugandában is kínai ruhákat hordanak. Ritkább, hogy valaki mindennapi viseletként a régi, hagyományos afrikai öltözékeket vegye fel.
8. Az újságíró egyik afrikai utazásán egy idős urat látott üldögélni az egyik út szélén miközben egy táblát tartott a kezében, amin az állt, hogy „Üdülő”. Megkérdezte az idős embertől, hogy miért tartja azt a táblát, mire azt felelte, hogy korábban egy 45 dolláros tábla állt az út szélén, de azt ellopták. Mivel a tulajdonosok tartottak attól, hogy egy újabb táblát ismét ellopnának, inkább az idős úrnak ajánlották fel a munkát. Napi egy dollárért tartja az „Üdülő” feliratú táblát, de elmondása szerint elégedett vele, hiszen már idős, különösebb dolga nincs, a közelben lakik, és így még munkája is van.
9. Néhány állatnak több elnevezése is van (pl. az antilopnak). A hímeket és a nőstényeket is így különböztetik meg egymástól.
10. A majmokra jellemző, hogy az út szélén ücsörögve kéregetnek az utasoktól, de az is előfordul, hogy besettenkednek egy járműbe és ellopják azt, amire szükségük van (pl. ételt).
11. A tavakban, folyókban fürödni veszélyes. Nemrég egy brit turista egyik lábát harapta le egy krokodil a Viktória-tónál. Az esetről fotó is készült.
12. Egészségügyi ellátás Ugandában is van, de közel sem olyan fejlett, mint Európában. Egy helyi orvos például nem vette észre, hogy a betege leprás. Az egyik magyar önkéntes orvos hívta fel a figyelmét a betegségre.
13. Egyetem Afrikában is van, de sok helyen csak az alapokra tanítják meg a diákokat. Az egészségügyi ellátás és az oktatás elmaradott Európához képest.
14. „Hatalma van a fehér embereknek odakint, ha orvoslásról van szó” – mondta az újságíró, majd hozzátette, hogy vigyázni kell arra, ezzel nehogy visszaéljenek. Még a törzsfőnökök is személyesen szokták üdvözölni a fehér vendégeket. Az orvosoknál pedig hatalmas a sorban állás, hogy segítsenek rajtuk.
15. Imádják, ha fényképezik őket. Náluk tükör is ritkán van, így érdeklődve nézik vissza a fotókat, hogy vajon hogy nézhetnek ki.
16. A gyerekek egyes területeken naponta akár 8 kilométert is szoktak sétálni, hogy eljussanak az iskolába. A tankötelességük 12 éves korukig tart, de van, aki már 8-10 évesen is dolgozik. A szülők 12 év elteltével általában kiíratják a gyerekeiket az iskolából, hogy elmenjenek dolgozni.
17. A fehér embereket muzungunak hívják.
18. Nincs se túl meleg, se túl hideg. Az átlaghőmérséklet a legszebb évszakban nappal 26 és 28 fok között mozog.
19. Törzsi nyelveken beszélnek a legtöbben, de az angol a közvetítő nyelv, az is leegyszerűsítve.
20. Afrikai idő van, ami annyit jelent, hogy a megbeszélt időponthoz képest általában mindig több órát csúsznak. Ez hívják az úgynevezett ’african time’-nak.
21. A nők járnak a legtöbbet vízért. Általában a fejükön cipelik a nagy súlyú hordókat. A vizek egyébként nem mindig tiszták, sokszor fertőzöttek. Az AHU segítségével kút is épült Ugandában.
22. Az Egyenlítő mentén helyezkedik el az ország. Érdekessége ennek az is, hogy míg északon az óra járásának megfelelően folyik le a víz, addig délen pont az ellenkező irányban. Sőt, az Egyenlítőn egyszerűen csak egyhuzamban lefolyik.
23. A legtöbb lánynak is rövid a frizurája. Ennek leginkább higiéniai okai vannak (pl. a tetvek elkerülése).
24. Ugandában nagyjából 6 millió forintért lehet legálisan örökbe fogadni egy gyereket.
25. A víziló rendkívül gyorsan fut. Az is előfordult Afrikában, hogy egy ember a tüskés bokorba ugrott, hogy megmeneküljön előle. „A víz és a víziló közé nem szabad állni” – mondta az újságíró.
26. A legveszélyesebb állatok közé tartozik a szúnyog is, a malária terjesztése miatt.
27. A mobiltelefon rendkívül sokat ér Ugandában.
28.A muzunguktól nem szoktak lopni. Az újságíró is elhagyta valahol a gépét, de vissza is vitték neki.
29. A bulikban nagyon lelkesen és lendületesen táncolnak.
30. Az sem ritka, hogy marhákat szállító autón utaznak a helyiek, mintha az tömegközlekedési eszköz lenne. A közlekedés, valamint az infrastruktúra szintén fejlesztésre szorul.
A szombathelyi TIT épületében egyébként több más izgalmas rendezvényt is szoktak tartani. Simon Zoltán Péter, a TIT igazgatója elárulta, hogy a fiatalok körében is egyre nagyobb az érdeklődés a programjaik iránt.
„A kulcs, bármilyen hihetetlen, de a kollégiumok lettek. Tehát attól a pillanattól fogva, hogy a kollégiumokkal ki tudtunk alakítani egy nagyon jó kapcsolati rendszert, tényleg minthogyha egy üvegfalat törtünk volna át. Azt tapasztaljuk, hogy azóta tucatnyian jönnek el.”
– mondta az igazgató, aki azt is hozzátette, hogy a rendezvényeikre olykor több száz férőhelyes helyeket kell foglalniuk.
„Fantasztikus volt az előadás. Tudtuk, hogy hogyan ad elő Richard, hiszen már tavasszal is volt itt. Szerintem, ami minket igazán megragadott, az az volt, hogy egy olyan témát adott elő, amiről nekünk fogalmunk sem volt, mert nem jártunk arrafelé. Ismereteket adott nekünk, és gazdagította a tudásunkat.”
– mesélt élményeiről a Középsulinak Tátrainé Kulcsár Irén, a Hölgyklub egyik vezetője.