Egyetem vagy OKJ? – Melyiket válasszam?

Rovat

Megosztás

Ingyenes, de semmit nem ér, vagy drága, de hasznos? Vagy pont fordítva? Van átmenet a két skatulya között? Hol éri meg jobban továbbtanulni: felnőttképzésben vagy egyetemen? Mielőtt bármelyik mellett lecövekelnél, és megmásíthatatlanul ragaszkodnál hozzá, érdemes végiggondolni mindkét opció előnyeit és hátrányait.

A közvélekedésben kétféle megközelítéssel találkozhatsz: az egyik, hogy az egyetem hülyeség, pénzkidobás, piacképtelen és időrabló. Egy jó szakma viszont aranyat ér, azt kell választani. A másik pedig, hogy egyetemi/főiskolai végzettség nélkül nincs esélyed jó álláshoz jutni. Véleményünk szerint mindkettőben van egy picike igazság, de hogy melyik jobb vagy rosszabb, azt mindenki maga döntse el, a saját céljai alapján.

Mit tud az OKJ?

Az OKJ-s képzések az egyetemivel szemben sokkal rövidebbek, és sokkal gazdaságosabbak. 23 éves kor alatt az első képzés teljesen ingyenes. Persze ehhez vállalnod kell az iskolarendszert, azaz továbbra is az iskolapadban kell töltened minden egyes hétköznapod. A képzések 1-2 évesek, amely idő alatt egy egész szakmát kitanulhatsz. Szakemberek sokszor azt javasolják, érettségi után mindenképpen végezzünk el egy OKJ-s szakmát, mert ilyenkor még az anyagiakkal nem kell törődni, s ha közben mégis úgy gondolnánk, hogy szeretnénk egyetemi diplomát, hát utána jelentkezünk valahová. Ráadásul, ha hasonló, kapcsolódó képzést választunk, akkor még az OKJ oklevelünk is jópár ponttal megdobja a felvételinket.

okj

Ha nem szeretnél utána egyetemre menni, akkor választhatsz második képzést is magadnak – ezért azonban már fizetned kell –, vagy belevetheted magad a dolgos felnőttek világába. Esetleg munka mellett, levelezőn szerezhetsz magadnak diplomát, amire főleg abban az esetben lesz szükséged, ha vezetői pozícióra pályázol.

A tavalyi évben a legkeresettebb szakmák a vállalkozási mérlegképes könyvelő (ehhez pénzügyi és számviteli előképzettség szükséges), a társadalombiztosítási ügyintéző és a bérügyintéző voltak.

Minek nekem az egyetem?

Az egyetemi képzésekkel járó „szükséges rossz” hogy sokáig tartanak (alap + mesterképzes, azaz 3+2 év), és ha nem kerültél be az államira, akkor bizony jó sokat húz ki a zsebedből. Vagy a szüleid zsebéből. Egy félév ára átlagosan 300 ezer forint, de, ha mondjuk az orvosira mennél, akkor ezt szorozd be 5-tel.

sikerado

Azért érdemes az egyetemi képzést választanod, mert szemléletformáló, a kiválasztott tudomány mellett általános műveltséget is ad, iszonyatosan sok új inger és impulzus ér az évek alatt, amelyek segítenek megtalálni a helyes utat, életre szóló barátságokat köthetsz, és ha aktívan részt veszel a közösségi életben, kiváló referenciát is teremthetsz magadnak már az egyetemi évek alatt. Az adott tudományt, szakmát oda-vissza megtanítják, kapcsolatokat építhetsz, és ha jól tanulsz (és államis vagy), komoly ösztöndíjakat vágnak hozzád havonta. A tudományos versenyeken az egyetem falain kívül levőkkel is megismertetheted magad, és akár a nagy cégek fejvadászai is felfigyelhetnek rád.

Ezek alapján mindenki maga döntse el, az ő szíve melyik felsőoktatási rendszerhez húz, mit szeretne tanulni és meddig. A legfontosabb, hogy olyan szakmát válassz magadnak, ami valóban szívügyed, hiszen csak így lehetsz a legjobbak egyike.

Egyetem vagy OKJ?
Te melyiket választanád?

Képek: Szombathely.hu, sikerado.hu, pinterest.com

Ha végeztél a cikkel, nézz bele legújabb epizódunkba!

Ha tetszett a cikk, oszd meg másokkal is!

Kövess minket!

67,000RajongóLike
165,000KövetőKövess be
162,400KövetőKövess be
360,000FeliratkozóFeliratkozás

Legfrissebb

Insta