Pálmafák és tengerpart mellett könnyebben megy a tanulás
A legtöbb iskolában a környezetvédelem oktatása kifullad a természetismeret- majd földrajzórán tett említésekkel, esetleg szelektíven gyűjtik a hulladékot. A diákok legyenek okosak, talpraesettek, hatalmas tudással fejükben, hogy felnőve jó vezetőkké váljanak – a földgolyóbissal meg majdcsak lesz valami. A Balin megépült Green School, azaz Zöld Iskola célja is a kiváló vezetők képzése, csakhogy ők tanítványaik mellett a Föld jövőjére is gondolnak.
Madárfütty és matematika
Az iskola küldetése ugyanis a természet örökérvényű törvényeinek megismerése által felkészíteni a gyorsan változó jövőre – vagy inkább megállítani annak rohanását. Hogy nem csupán a levegőbe beszélnek, azt már az épületeik is bizonyítják: a termeket újrahasznosítható bambuszból építették, mi több: a Green Schoolban nincsenek falak. A gyerekek a természet lágy ölén tanulnak, s tanáraik szerint sokkal jobban oda tudnak koncentrálni az anyagra, ráadásul egymással is figyelmesebbek. A közelben folyó csörgedezik és fák magasodnak. Földjeiken rizs terem, s állatokat tenyésztenek. Az energiát napelemek biztosítják. Az indonéz szigetcsoport gyöngye tökéletes helyszínnek bizonyult hát.
Pedig a tanulóknak itt is meg kell küzdeniük a matekkal, angollal és a biológiával, bár a gyakorlati tudás elsajátítására még nagyobb hangsúlyt fektetnek. A hivatalos közösségi oldalukra feltöltött fotók tanúsága szerint festenek, növényeket vizsgálnak, de műanyag üvegek ötletes újrahasznosításával is foglalkoznak.
Határok nélkül
Habár csak pár éve alapították, a Green Schoolba a világ minden pontjáról jönnek érdeklődők, kicsik és nagyok egyaránt, mivel az intézmény előkészítő, általános – és középiskola is egyszerre. A diákok különböző tanfolyamokon vehetnek részt, portfóliót készíthetnek eredményeikről, kiselőadást tarthatnak az utolsó év végén. Órák után olyan szabadidös programokhoz csatlakozhatnak, mint a jóga vagy a természetjárás. És fejükbe vésik a nyolc jelszót, ami majd egész életükön át kísérni fogja őket. Ezek az empátia, felelősség, béke, bizalom, közösség, egység, egyenlőség, és fenntarthatóság. Aki szeretne (van, aki nem szeretne?), az a kollégiumba költözhet, ami igazodva az iskola épületéhez, szintén bambuszból készült. Az embernek olyan érzése támad, mintha nyaralását töltené a tengerparton. Igaz, kertészkedni is kell annak, aki bentlakásos, de abszolút megéri a strandolás, hegyi túrák, bográcsozás, szörfölés és könnyűbúvárkodás mellett.
Aki beiratkozik a Green Schoolba, az az indonéz kultúrához is közelebb kerül. Bali lakosaitól a batikolás és a fafaragás technikáját is eltanulhatják, és táncmozdulatokat is elleshetnek tőlük. Augusztusban a helyiek függetlenségének napját ünnepelték izgalmas programokkal, amikor szintén volt lehetőségük kipróbálni az itteni játékokat.
Ennyi nyálcsorgató információ után talán lelombozó lehet a négy fal közé zárt olvasónak, hogy az iskola fizetős – az előkészítő egy éve például 1 700 000 forintba kerül. Aki ezt drágállaná, az kevesebb periódust is eltölthet a bambuszfák alatt.
A Green School 2012-ben elnyerte a legzöldebb iskolának járó díjat az USGBC Center-től. Az iskola vezetői azt mondják diákjaiknak: bármit is cselekszenek, arra gondoljanak, mit fognak szólni hozzá leendő unokáik. Világmegmentőnek lenni pedig igencsak szép dicsőség…
Szöveg: Fekete Fanni
Fotók: weheartit, greenschool.org