A macska a világ legaranyosabbja, ezen túl viszont rengeteg titkot őriznek a hatalmas sárga szemek.
Balszerencse Egyiptomban
Az bizonyára senkinek sem okoz nagy meglepetést, hogy a macskákat az egyiptomiak háziasították Krisztus előtt 2000 táján. Szent állatnak tartották, amit tilos volt kivinni az országból. Ennek ellenére egy alkalommal nagyon ráfáztak hű társuk iránti szeretetükre. Időszámításunk előtt 525-ben perzsa támadás érte Egyiptomot. Az ellenség el akarta foglalni egyik városukat, Peluse-t. De ezt nem lándzsákkal és éles csatakiáltással tették: karjukba macskákat vettek, ami a pajzsnál is nagyobb biztonságot jelentett. Egy egyiptomi sem támadt rájuk. Különben véletlenül szent állatukat sebesítették volna meg fegyverükkel, ha pedig egy macska meghal, az hatalmas gyász – fájdalmukat szemöldökük leborotválásával fejezték ki.
525-ben nem ontották ki egy macska vérét sem – ellenben Peluse perzsa kézre került.
Matuzsálem is megirigyelhetné
Elvégre egy macskának kilenc élete van, méghozzá milyen kilenc év! Egy egy esztendős állat tizenöt évesnek felel meg, egy két éves viszont csak huszonnégynek. Innentől kezdve viszont kezdődik a „rohamos öregedés”: minden további eltelt évet négyszer annyinak kell számolni, hogy megkapjuk a macska korát. A három esztendős eszerint huszonnyolc, a négy harminckettő, és így tovább. Ám az idő mintha mégsem fogna rajtuk: csak a tizennegyedik esztendő után látszik rajtuk, hogy nem éppen tinédzserek.
A szürke ötven árnyalata
Milyen színű lehet egy macska? Fekete, fehér, vörös, cirmos – de csak első ránézésre! Egy kis túlzással kijelenthető, hogy a szivárvány összes árnyalatára találni példát. Az egyszínű egyedek a selfek. Ha arcuk, fülük, farkuk és mancsuk ettől az alapszíntől eltérő, akkor viszont colourpointnak hívják őket. A szürke macskák sem elégszenek meg ezzel az egyszerű megnevezéssel: a halványabbak a platinák, az ennél is világosabbak a lilák, a hidegebb tónust bundájukon viselők pedig kékek.
Előfordul, hogy színe alapján más állatról nevezik el a macskát: így lett a fehér szőrében sötétre végződő a csincsilla, a fekete és vörös együttese pedig a teknőctarka. A felsorolt színek csak egy töredékét képezik a létező összes változatnak: körülbelül száz különböztethető meg. Az egyes színek (például a teknőctarka és a kék) együtt is ékesítheti a macskát.
Egy mítosz megsemmisülése
A macskák imádják a tejet. Pont. A legtöbb ember gondolatában hamisan él ez a kép. Szeretik ugyan ezt a folyadékot, de csak ha nem tehéntől ered. A tehéntej laktóztartalmát ugyanis egyes macskák nehezen emésztik meg. Más fajtársuk azért irtózik tőle, mert allergiás rá a benne lévő fehérje miatt. Csínján kell hát bánni vele. Ha mégis tovább akarja vinni valaki a hagyományt, próbálkozzon speciális macskatejjel.
Amiért Garfieldnak nevezik
Amikor kinézek az ablakon, rendszerint azt látom, hogy macskám dobozában összegömbölyödve alszik. Fél órával később még mindig szendereg, csak épp a másik oldalára fordult. A csendélet egész délután tart, csupán növekvő éhsége készteti felkelni fekhelyéről. Ilyenkor mindig eszembe jut a képregényhős Garfield, akinél a megosztott első helyen az alvás és az evés áll a dobogón. Ha egy macska jóllakik, már ásítozik is, mintha nyolc óra munka fáradtságát jelezné. Ennek magyarázata, hogy a meginduló fokozott emésztés által agyából hasi ereibe áramlik a vér. Ilyenkor pedig mit is lehetne csinálni? Természetesen aludni – mindig, mindenhol és minden körülmények között.
Szerző: Fekete Fanni
Forrás: Caroline Davis: Macskatartók nagykönyve
Fotók: Fekete Fanni