Azt gondolod, a tankönyvekben minden le van írva? A legizgalmasabb sztorikat sokszor kihagyják! Íme, 10 történelmi tény, amikről órán nem hallhattál!
1.Nem Nero gyújtotta fel Rómát.
Kr. u. 64. július 18-19 éjszakáján tűz ütött ki Rómában a Circus Maximus közelében. A tűz egy hétig emésztette a várost, majd napokkal később újra fellángolt pár napra. A császári paloták nagy része is elpusztult, a császár műkincsgyűjteményével együtt. – Ezidő alatt Nero Antiumban tartózkodott, majd a tűz hírére tért vissza Rómába.
2.Sosem volt nőuralom.
A történelem egy szakaszára vonatkozóan, Johann Jacob Bachofen, 19. századi történész azt állította, hogy emberek matriarchátusban éltek az ősi társadalomban. Mindezt, az anyai leszármazás ágán való nyilvántartás alapján vélte. Azonban a nők nem töltöttek be semmilyen vezető szerepet az ősi társadalmakban. A termékenység miatt a nők szerepe kiemelkedővé vált, azonban ehhez mindkét nemre szükség volt, így itt sem beszélhetünk nők hatalmi érvényesüléséről.
3. Az ezredik év táján az emberek azt hitték, vége lesz a világnak.
Ez egy legenda, amely a reneszánsz idején született. A humanisták minél sötétebbnek és elmaradottabbnak szerették volna feltűntetni a középkort. Többen úgy vélik, hogy ez egy akkori reklámfogás volt a papoknak, akik a világvégéről prédikáltak, és mohóságuknak köszönhetően több adományra tehettek szert.
4. Könyves Kálmán betiltotta a boszorkányégetést.
Megdöbbentő tény, de a pogány hitvilág szerint léteztek boszorkányok. Gyakorlatilag akárkire rá lehetett bizonyítani a boszorkányságot. Ha valakinek nem volt szimpatikus egy személy, vagy érdekében állt eltenni láb alól, megvádolhatták őt boszorkánysággal, és máglyán elégették ezért. Ennek alapjául a hiedelmet vették. Például volt egy vámpírhoz hasonlatos lény, a striga, mely éjszaka szörny alakban az emberek vérét szívta, megronthatta és akár fel is falhatta őket. A gamer társadalom már ficánkolhat ültében, mert ez rendkívül hasonlatos a lengyel Andrzej Sapkowski által megalkotott Witcher világhoz, ahol többek között a strigával is megismerkedhettünk.
Fokozza az izgalmakat, hogy a törvényében Könyves Kálmán nevén nevezi a strigát és a következőt teszi hozzá:
“Boszorkányokkal szemben – akik nincsenek – semmiféle kereset ne legyen.”
– mindezt 1100 táján jegyezte fel magának a magyar történelem egy felvilágosult gondolatokkal rendelkező uralkodótól, a sötét középkorban. Ennek köszönhetően Magyarországon csekély mennyiségű boszorkányperre került sor Nyugat-Európához képest, és Riviai Geralt sem tűnik fel a Magyar Népmesékben.
5. A középkorban egyes urak erényövet helyeztek asszonyaikra.
A középkori szóbeszéd legendás pletykái szerint a féltékeny férjek hosszas távollétük esetén asszonyuk derekára és két combjuk közé csatolt, zárral ellátott, bársonnyal bélelt övet tettek, hogy biztosítsák hűségüket. A jól hangzó sztori ellenére az erényöv modern kori találmány, és kizárólag szexuális játékszerként alkalmazzák. Érdekesség, hogy múzeumokban találhatóak olyan hamisítványok, amelyekről azt állítják, a középkorból maradtak ránk.
6. VIII. Henrik valamennyi feleségét lenyakaztatta.
Az uralkodót a fiú utód nemzése tette megszállottá, cselekedeteit ez motiválta.
A mítosz Mark Twain Huckleberry Finn regényében is olvasható:
“Hej, láttad volna az öreg Nyolcadik Henriket, mikor virága teljében volt. Az volt csak a mákvirág! Mindennap másik feleséget vett magának, másnap reggel pedig lenyisszantotta a fejét. És ezt olyan unottan csinálta, mintha kávét kért volna.”
Ez azért túlzás, valójában csak minden 3. feleségének fejét nyakaztatta le, ami az ő esetében kettőt jelent. Volt, akit próbált megmérgezni, de előfordult, hogy feleségét gyermekágyi láz vitte el.
7. Hitler szobafestő volt?
Ez a szóbeszéd Jean Effel francia karikaturista által hódította meg a közvéleményt. Két olyan rajzot is készített, melyen Hitler pemzlivel és festékes vödörrel barnára festi Európát. A humor valóságalapjául az a tény szolgált, hogy Hitler festményeket készített. Az épületekhez kiváló tehetsége volt, tájképeit és portréit viszont gyengébbnek tartották.
8.Hitlernek csak egy heréje volt?
Toby O’Brien brit újságíró terjesztette el egy gúnydalban.
“Hitlernek csak egy golyója van,
Göringnek kettő, de nagyon kicsi,
Himmlerrel hasonló a helyzet,
Szegény Gobbelsnek pedig egyáltalán nincs.”
Valójában ezt Hitler minden önéletrajzírója cáfolja. Elméletileg zavaros viszonyai voltak a nőkkel, és tartózkodott a fizikai kapcsolatoktól. Viszont, mindkét nő öngyilkos lett, aki közelebb került hozzá.
9. A guillotine feltalálóját saját gépével fejezték le.
Jól hangzó tévhit, azonban Joseph-Ignance Guillotin betegségben húnyt el 1814-ben. A guillotin ötletének feltalálása után visszatért az orvostudományhoz, és a terror idején – ahol találmánya rendkívül népszerű lett – őt senki sem zaklatta.
10. Nem mosta három tenger Magyarország partjait Nagy Lajos korában.
Nagy Lajos király 1370-ben megörökölte Lengyelország koronáját, a balkáni uralkodók, és a környező fejedelmek elismerték fennhatóságát, azonban ez nem jelenti azt, hogy a területek Magyarországhoz tartoztak volna, tengerük sem vált “magyar tengerré”. Ezt a szolid megnevezést ma már csak a Balatonra használjuk.
Borítókép:collegehumor