1979-ben indult útnak a Magyar Madártani Egyesület programja, amelynek keretein belül minden évben kiválasztanak egy olyan madarat, amelyre egy évig különösen nagy figyelmet fordítanak. Tavaly ez a madár a túzok volt, 2015-ben pedig, akire jobban ügyelünk majd az aaaaaa (dobpergés)…
Búbos banka
2015-ben tehát ezek a madarak kapnak kiemelt figyelmet, az évente kiírt internetes szavazásnak köszönhetően.
Milyen madár a búbos banka?
A búbos banka egy védett madár, hazánkban 50 000 Ft a természetvédelmi értéke. Nem nálunk telel, hanem Afrikában, így csak március és szeptember között találkozhatunk vele.
Tarka tollú madár, a fején cuki punk frizurával, amit nyugalmi állapotban a tarkójára simítva visel. Rovarokat, lárvákat, gilisztákat, tücsköket, lótetűt eszik, amit hosszú csőrével a földből is ki tud szedni. Egyszerre 5-8 tojáson kotlik a tojó, 2-3 hétig, majd a kismadarak 26-27 nappal azután hogy kikeltek, elrepülnek a fészekből, amit a búbos banka szinte bárhová képes építeni.
http://www.youtube.com/watch?v=6TAgoR5nhJ8
Kifejezetten ezeknek a madaraknak igyekeznek jövőre speciális odúkat kitenni, nyomon követik majd vonulásukat Afrikába és haza, és megpróbálják majd felmérni a példányszámot is, gyűrűzéssel.
2016-ra tehát már sokkal többet fogunk tudni erről az elegáns tollazatú madárról és a kihelyezett odúk is biztosan sokat segítenek majd nekik a fészekrakásban és a családalapításban.
Forrás: MME
Fotó: fotohaz