Érdekel a hegymászás? Tudod miért izgalmas a Mount Everest? Íme pár dolog, amit eddig még nem hallhattál róluk korábban!
1. A Mount Everest hegy elnevezése
George Everest, egy brit földmérő után nevezték el Mount Everestnek. Azt azonban nem tudták, hogy egy ősi, tibeti névnek már a birtokában van. Csomolungma annyit tesz, mint “a Föld istenasszonya”.
2. Magassága
A Föld legmagasabb pontja (8848 m), és a tektonikai lemezek mozgásának köszönhetően a csúcs magassága folyamatosan változik: egy évben 3-5 mm-rel magasabbra kerül!
3. Az első megmászási kísérlet
Andrew Irvine és George Mallory hajtotta végre, de soha nem tértek vissza. Feltételezések szerint, nem érték el a csúcsot, azonban ez nem alátámasztott állítás. Az első sikeres csúcshódító Edmund Hillary és Tenzing Norgay volt, 1953 májusában.
4. Magyarok!
Az első magyar, Demján Zoltán 1984-ben jutott fel. Az első magyar expedíció 1996-ban indult, de nem sikerült a csúcsra jutniuk. 2002-ben Erőss Zsolt érte el a csúcsot magyar színekben.
5. Halálzóna
A Csomolungmán található egy szakasz, amit halálzónának hívnak. Erről a helyről nem lehet holttesteket elszállítani, ezért a forgalmas útvonalak mentén is szemmel látható jelenségek lehetnek. Az elmúlt száz évben a Mount Everest több mint 220 áldozatot követelt.
6. Szemét
A hegymászás egyik fontos alapköve, a súly. Minden magadnál hordott kilogramm számít. Emiatt a mászó maga mögött hagyja azokat a tárgyakat, amire már nincs szüksége. A Mount Everest, a Föld egyik legnehezebben megközelíthető pontja, mégis egyes részei valóságos szemétdombnak felelnek meg. Ennek okán a nepáli kormány szemét adót vezetett be, szemétszedő akciót is tervezett, de a probléma még mindig jelentős.
Borítókép: szatmar.ro