A paleo-diéta után itt az új, egyre inkább hódító, amerikai trend. Te is követed?
Az utóbbi pár évben megannyi, érdekesebbnél érdekesebb étrend-őrület söpört keresztül a világon és minden esély meg van arra, hogy a következő pár hónap, vagy év legnagyobb dietétikai dobása Dr. April Galen sajátos ős-étrendje lesz. A tapasztalt táplálkozási tanácsadó elmondása szerint a hosszú, egészséges élet titka a növényekben rejlik, de nem úgy, ahogy azt sokan gondolják. A komoly klientúrával bíró, megannyi egyetemi előadást tartó hölgy ugyanis nem a gyümölcsökre, hanem a mohákra, a zuzmókra és a fakérgekre esküszik. Ez az étrend elsőre sokunkat teljes joggal undorral tölthet el, ám Dr. Galen, aki immár tizenhat éve tartja magát az elveihez és nem fogyaszt mást, mint amit másoknak ajánl, logikus módon érvel állítása mellett. Egyfelől, ő maga is ékes bizonyítéka annak, hogy van valami a szokatlan megközelítésben, hiszen nem eszik semmiféle pótszert, mégis kicsattanóan egészséges.
A másik, ennél lényegesen objektívebb és tudományosabb érve azonban az emberi evolúcióval kapcsolatos. Sokan hajlamosak elfelejteni ugyanis, hogy a primitívebb előemberek nem tudtak vadászni, mivel még nem ismerték az eszközhasználatot, puszta kézzel pedig a nagyobb vadakat azok ereje, míg a kisebbeket a fürgeségük miatt nem tudták elkapni. Maradtak tehát a növények, csakhogy, mint az ismeretes, az őskor javában a mainál nagyságrendekkel alacsonyabb volt a hőmérséklet. Ez nem tűnik nagy dolognak, de több mint valószínű, hogy a kevesebb fényhez jutó növényeken satnya, minimális tápanyagtartalmú bogyók és gyümölcsök és zöldségek termettek.
Holott, miután fajunk nem halt ki, logikus, hogy valamit ennünk kellett. A kutatónő a dögevést kizárja, miután a hasonló módon táplálkozó, gyors és erős korabeli vadak mellett az ember éhen veszett volna. A gombák szintén nem túl esélyes jelöltek – iszonyatosan hamar megromlanak. Azonban, a zuzmó és a moha egyfelől kifejezetten szereti a hideg, sötét klímát, ráadásul bár ezt kevesen tudják, rendkívül gazdag tápanyagokban és vitaminokban. Míg a fakéreg természetes rosttartalmával az emésztést segíti elő. Dr. Galen természetesen tudja, hogy a szkeptikusok az ősemberek alacsony élettartalmával szoktak előjönni, ám szerinte nem árt észben tartani, hogy primitív őseink elképesztően rossz higiéniai körülmények között, ráadásul a tápláléklánc legalján, állandó veszélyekben éltek. Azaz, nem az étrendjük miatt haltak meg viszonylag korán, hanem a korabeli kegyetlen viszonyok miatt. A köztiszteletben álló professzor nézeteit erősíti az is, hogy a skandináv országokban a szegények sokáig moha-levesen, vagy zuzmó-rétesen éltek, mivel csak ezt engedhették meg maguknak.
Dr. Galen tehát azt javasolja az egészségmániásoknak, hogy tiszta, forralt vízben sokáig áztatott, majd még egyszer megmosott zuzmót, mohát és fakérget egyenek. Utóbbiakat egyben kell lenyelni, tehát a falatokat törjük apró darabokra. Ha lehetséges, elsőre édes íze miatt a cseresznyefával érdemes próbát tenni, de ha nincs más, a kertészeti boltokban árult mulccsal is elüthetjük az éhünk, viszont a bükkfát messziről kerüljük el. Az ajánlott fogyasztás férfiaknak napi ötven deka fakéreg, húsz deka zuzmó és ugyanennyi moha, három liter vízzel. Nőknek ennek a hatvan-hetvenöt százaléka javasolt, kivéve, ha terhesek, akkor annyit egyenek, amennyit jólesik. Az új étrend elején átmeneti súlyingadozás tapasztalható, de ez egy-két hónap után megszűnik.
Dr. Galen hamarosan egy könyvben készül összegezni tapasztalatait, utána viszont Facebook-oldala nyolcszázezer követőjének nagy bánatára szakterületet fog váltani. A jövőben ugyanis a kommunikációtan és a hoaxkutatás áll majd érdeklődése középpontjában, különös tekintettel a Középsuli.hu április elsejei tréfáira. Véleménye szerint ugyanis ha kellőképpen meggyőzően hangzik, sokan a legképtelenebb badarságnak is bedőlnek – de persze reméli, hogy ez nem így van.
Te mennyire lettél április bolondja? 😀
G.K.