Tízezer forintos ezüst és kétezer forintos színesfém változatban készített emlékérmét a Magyar Nemzeti Bank a neves évfordulóra, melyeket február 27-én L. Simon László, a Miniszterelnökség parlamenti államtitkára és Gerhardt Ferenc, az Magyar Nemzeti Bank alelnöke mutattak be a Várkert Bazár Testőrpalotájában.
A beszédet L. Simon László kezdte, aki elmondta, hogy a Magyar Nemzeti Bank az érmekibocsátással nemcsak a magyar kultúrát szolgálja, hanem a magyar nemzeti identitás erősítéséhez is hozzájárul. Csók István olyan új színt tudott felmutatni a magyar képzőművészetben, amelynek néhány fontos momentumát a Várbazárban két héttel ezelőtt megnyílt kiállítás is igazolja. Az életművet bemutató kiállítás egyébként Csók István cecei szülőháza kerül majd vissza a kiállítás végét követően.
Gerhardt Ferenc, az MNB alelnöke is hangot adott annak, hogy milyen nagyra tartja a művész munkásságát, Csók István stílust és filozófiát vitt a vászonra, sajátos ízt adott a már előtte sokak által feldogozott témáknak. “Semmilyen izmusnak nem vált a követőjévé és épp ezért soha nem lesz idejétmúlt, soha nem megy ki a divatból”
A tízezer forintos érmén Csók István: A tavasz ébredése című festmény egy részletének ábrázolása, a hátlapján Csók István: Műteremsarok című festménye önarckép részletének tükörképként való ábrázolása látható. Az érme bal alsó szélén Fritz Mihály tervezőművész mesterjegye látható.
A tavalyi évtől minden nemesfémből készült emlékérmét olcsóbb alapanyagú színesfémből is kibocsát a Magyar Nemzeti Bank, így kedvezve azoknak, akik mérsékeltebb áron szeretnék megvásárolni az érmeket. Az indok az, hogy a fiatalabb korosztály érmegyűjtési kedvét is szeretnék ösztönözni.
Mindkét érme névértékkel azonos áron vásárolható meg: a tízezer forintos a kibocsátástól számított három hónapig, a kétezer forint névértékű színesfém emlékérme a teljes készlet erejéig szerezhető be.