Súlyos válságban a magyar pénzpiac?

Rovat

Megosztás

Az elmúlt hetek brókerbotrányai, úgy tűnik, eléggé megrendítették az emberek bizalmát a pénzügyi intézményekben. Bár gondolhatjátok, hogy ez távol áll tőletek, azért nem árt, ha tisztában vagytok a történésekkel. Szerencsés esetben a szüleitek nem károsultak az elmúlt hetekben bedőlt intézeteknél.

A tudatos pénzügyi tervezést már középiskolás években meg kell tanulnotok. Ha a jövőre gondoltok és a híreket halljátok, talán már megfordult a fejetekben: hol tartsam a pénzem, ha majd keresni fogok? A kérdés azért is izgalmas, mert eddig sem voltunk túlságosan kockáztatóak. A vilagszam.hu cikkében az utca emberét is megkérdezte erről, nektek is tanulságos lehet elolvasni akár a jövőre vonatkozóan, akár azért, hogy tudd, a szüleiteknek milyen alaposan kell átgondolni a család pénzügyeit.

A nagy brókerházak botránya alaposan megnyírbálta a magyarok bizalmát a hazai pénzügyi intézményekben. Pedig nálunk eddig sem vállaltak az emberek túl nagy kockázatot, ha a megtakarított pénzükről volt szó. Egy tavalyi kutatás szerint a legalább 500 ezer forint megtakarítással rendelkezők kétharmadának (65%) sokkal fontosabb a tőkegarancia, mint a hozam. További egyharmaduk (33%) hajlandó ugyan kockáztatni, de csak a tőkéjük kisebb részét (jellemzően 10% körül, vagy az alatt). Csak a maradék 1-2% kockáztatná csak tőkéje jelentős százalékát a magasabb hozam reményében.

Ebből a szempontból is különös jelentősége van, annak, hogy a történtek után hogyan vélekednek az emberek arról, mi a biztonságos pénzkezelés módja. A lehetőségek közül mind többen választják a párnacihát, és otthon tartják megtakarításaikat. Viszont az a tendencia is egyre jobban megfigyelhető, hogy a biztonság keresése közben mind többen választják a szinte rendíthetetlen látszó régi, nagyobb pénzintézetek számláit. Erre utalt nemrég a legnagyobb hazai lakossági bank elnöke akkor is, amikor azt ajánlotta a kételkedőknek, hogy komoly bankban és nem banknak látszó intézményekben lehet biztonságban a megtakarítás. Egy televíziós interjúban minap Csányi Sándor azt is megjegyezte, akinek nincs titkolni valója, nyugodtan néz a Bankfelügyeleti ellenőrzések elé. Az olyan nagy piaci súllyal rendelkező bankok, mint például az OTP Bank, kiemelten szigorú felügyelet alatt állnak. Ez pedig sokkal nagyobb biztonságot garantál az ügyfelek számára. Az bank elnöke szerint a megbízható pénzintézetekben nem rendült meg a bizalom, amit az egyre nagyobb számú új ügyfél is jelez, akik éppen a brókerbotrány tapasztalatai miatt választották Európa harmadik legstabilabb bankját.

A vilagszam.hu utcai közvélemény-kutatása szerint is sokkal nagyobb a bizalom a jól ismert, sok évtizedes pénzintézetekkel szemben, mint az – esetleg nagyobb haszonnal kecsegtető – befektetési formák iránt.

Z. Mária ( 37 éves, ügyintéző): „Számomra csak az a biztonságos, amit otthon állandóan meg tudok számolni. Az ember már nem igazán bízhat senkiben. A tv tele volt a brókerházak hirdetéseivel és sokan be is dőltek. Engem nem érdekelnek a hozamok. Csak biztonságban szeretném tudni, amit megkeresek. Nem bízom sem brókerekben sem a bankokban.”

K. János, autószerelő: „Sokat gondolkodtunk a feleségemmel, főképpen amióta a brókerügyek zajlanak. Azt hiszem, Magyarországon az OTP biztosnak, stabilnak tűnik,  mi már évtizedek óta ott vezetjük a számláinkat. Nem hiszem, hogy ott túl nagy lenne a kockázat, és hasonló problémák lehetnének.”

K. Krisztina, 29 éves, óvónő: Nagy csalódás számomra az, ami most történt. Édesapám teljes megtakarítását fektette kötvényekbe, a jó hozam reményében. Most lehet, elúszott az egész, bizonytalan minden, azt sem tudjuk, visszakapunk-e valamit. Nem hiszem, hogy valaha is bankok közelébe megyek.

„Nekünk a biztonság mindig sokkal fontosabb volt, mint a különféle ígéretek. Sok ismerősünk bukott a brókerbotrány miatt, nem is kis összegeket. Nekem sajnos nincs megtakarításom, de ha lenne, egyszerűen lekötném kamatra az OTP-ben, vagy valami állami helyen. A kockáztatás amúgy is távol áll tőlünk, bár lottót azért veszünk minden héten. Persze más a játék és más a hazardírozás.” P. Árpád ( 39 éves pedagógus)

„Mindig lesznek olyanok, akiknek nem elég az a kamat, amit a bankok adnak. Ráadásul most az is alacsony. Nem biztos, hogy megéri kockáztatni, ahogyan ez ki is derült most. Nekem is van bankszámlám, sőt devizaszámlám is, de kétszer is meggondolnám, hogy mibe fektessek. Az emberek néha annyi mindent elhisznek és csodálkoznak, ha nem úgy van. Szerintem a pénznek továbbra is a bankban van a helye.” Z. Róbert (26 éves egyetemista)

A válaszadók nagyobb része ma is inkább profikra bízná a pénzét, de sokkal jobban megnézné a pénzintézetek hátterét. Egyre kevesebben vágnának bele kockázatosnak látszó pénzügyi műveletekbe, még akkor sem, ha azzal nagyobb lehetne a haszon ígérete.

Ha végeztél a cikkel, nézz bele legújabb epizódunkba!

Ha tetszett a cikk, oszd meg másokkal is!

Kövess minket!

67,000RajongóLike
165,000KövetőKövess be
162,400KövetőKövess be
360,000FeliratkozóFeliratkozás

Legfrissebb

Insta