Az amerikai filmekben sok olyan jelenet látható, amely nem felel meg a valóságnak. Ínycsiklandozó ételek, melyekből a szereplők csak csipegetnek majd a legnagyobb lelki nyugalommal fogják és a szemetesbe hajítják. Ez történetesen megfelel a valóságnak. Nemcsak Amerikában, de az egész világon hatalmas mennyiségű élelmiszert pazarolnak, miközben milliók éheznek.
Az USA-ban a megtermelt élelmiszer mennyiségének a 40%-ka hulladékként végzi, de Európában sincs másképp, ugyanis 100 millió tonna élelmiszert pazarolnak el évente. Ennek több oka is lehet. Az áruházláncok például nem veszik át a termelőktől az összes zöldséget vagy gyümölcsöt, mert meghatározott méretű ls nagyságú darabokat válogatnak a polcokra.
A fogyasztók többsége nem tudatosan vásárol, így sok étel megromlik mielőtt még elfogyasztanák azokat. Az Egyesült kirákyságban a háztartások így évi 7 tonna ételt juttatnak a szemétdombra. Az emberek nemcsak meggondolatlanok, de könnyelműek is és nem jelent nekik különösebb lelkiismeret furdalást, ha a hús, zöldség vagy tejtermék a gyomra helyett a kukában végzi.
A fejlődő országokban a szegénység miatt jobban megbecsülik az ételt, ám a magas hőmérsékleten például Indiában gyorsabban romlik minden, de a fejletlenebb technológia és a pénzhiány sok helyen nem tudja a hosszan tartó minőséget és frissességet biztosítani. És, hogy hová vezet mindez? A fel nem használt vagy kidobott étel előállításához akkora területet kell megművelni, mint Mexikó. Ez hatalmas felszántott terület. Az öntözéshez használt víz 9 millió ember ivóvízét biztosítaná napi szinten, a termelés 10%-ka pedig hozzájárul az üvegházhatású gázok kibocsátásához.
Létezik megoldás? Már vannak kezdeményezések, melyek a kidobandó élelmiszerek újrahasznosítását célozzák, így például szennyvíztisztító telepen állítanak elő belőle energiát, de ételmegosztó portálokon vagy komposztálás során is hasznosítják.
Olvass még!
Képek: boredpanda