Ha nem tudunk elmenekülni a hőségriadó elől, legalább gondolatban látogassunk el a világ leghidegebb kontinensére. A Live Science és a Polar Science School honlapok segítségével gyűjtöttünk adatokat a Déli-sarkvidékről.
1, Ahogy a legtöbb országnak, az Antarktisznak is van internetes domain-je. A miénk a .hu, az övé az .aq.
2, Miközben itt mérték a leghidegebbet, -89.2 C fokot 1983. július 21-én, a pálmafák sem idegenek a kontinenstől. 53 millió évvel ezelőtt az átlagos hőmérséklet +20 C fok körül mozgott.
3, A rendkívüli hideg ellenére nagyon jól érzik magukat az alkalmazkodó gombák az Antarktiszon. 1150 különböző fajta képes itt megélni.
4, Akármilyen meglepő, jegesmedvék nem élnek a Déli-sarkvidéken. Északon kell őket keresni.
5, Köztudott, hogy csak a tudományos expedíciók tagjai élnek hosszabb-rövidebb ideig az Antarktiszon. Az egyetlen ATM mellett legalább hét keresztény imahely szolgálja őket.
6, Bár a Déli-sarkot huskyk segítségével érte el Roald Amundsen 1911-ben, ma husky nem teheti a lábát a sarkvidékre. Az 1994-es tilalommal azt szeretnék elkerülni, hogy a kutyák betegségeket vigyenek a földrészre, vagy megfertőzzék szopornyicával (lázas betegség) a fókapopulációt.
7, Sok államot izgatnak az Antarktisz tudományos és gazdasági kincsei. Némelyek igen sajátosan fejezik ki területi igényüket. Chile például egy egész falut (Villa Las Estrellas) telepített a kontinensre, iskolával, kórházzal, szállodával és postával. Argentína pedig egy kismamát küldött, hogy a Déli-sarkon szülje meg gyermekét. A földrész első újszülöttjeként 1978. január 7-én látta meg a napvilágot Emilio Marcos Palma.
8, A zord körülmények és a viszonylag kevés néző ellenére a Metallica koncertet (Freeze ‘Em All – lásd lent) adott egy átlátszó igluban az Antarktiszon 2013 decemberében. A környezet megóvása miatt hangszórók és erősítők nélkül zenélt a metálbanda.
https://www.youtube.com/watch?v=2Hi2u98VKxc
Képek: Wikipedia