Szeptember 21-én Pozsonyban is bemutatta megújult értékeit a fertődi Esterházy-kastély. A sajtótájékoztató célja volt még, hogy egy kulturális rendezvénysorozatról is hírt adjon. A júniusban lezárult rekonstrukciós munkák eredményeképp utoljára a XVIII. században volt olyan pompás a hercegi rezidencia, mint napjainkban.
Az eseményen jelen volt Czimbalosné Molnár Éva, Magyarország rendkívüli és meghatalmazott nagykövete, Esterházy Antal, galántai herceg, Bodrogai László Anzelm, az Eszterháza Kulturális, Kutató- és Fesztiválközpont főigazgatója, Dr. Bardi Terézi Anna, az Eszterháza Kulturális, Kutató- és Fesztiválközpont főigazgató- helyettese, tudományos igazgatója és Rácz Márton, zenei vezető.
Esterházy Antal, a család egyenes ágú leszármazottja elmondta, hogy milyen nagy öröm számára, hogy eddig is sokan érkeztek Szlovákiából, melynek talán a két ország közötti közelség is az oka. Hozzátette, neki is szlovák gyökerei vannak, hiszen családja Galántáról származik.
Az Esterházy „Fényes” Miklós korában európai kulturális központként számon tartott, 7-8 év alatt megépült kastély egykor számos országból csábította vendégeit. Az osztrák és szlovák határ közelében fekvő birtok ma mind turisztikai, mind kulturális szempontból kiemelkedő lehetőséget jelent nem csak a magyarországi, a külföldi látogatóknak is.
Van egy nagy büszkeségünk, Magyarország legnagyobb, de talán Közép-Európa legnagyobb rózsakertje, mely már szeptembertől látható.
– büszkélkedett Bodrogai László Anzelm, az Eszterháza Kulturális, Kutató- és Fesztiválközpont főigazgatója.
A felújítási munkálatok egyik legszebb példája a Cziráky Margit grófnő nevéhez fűződő Rózsakert, amelyet a magyar rózsafajták minden eddiginél teljesebb gyűjteménye, 8700 rózsatő borít jelenleg virágba. A génbank szerepét is betöltő virágágyások Márk Gergely nemzetközileg elismert rózsanemesítőnk több mint 400 saját nemesítésű rózsafajtájának adnak otthont, pompás látvány- és illatélményt kínálva.
Szintén az Esterházy-kastélyban került átadásra a környék legnagyobb gyógynövénykertje.
– tette hozzá Bodrogai László Anzelm, az Eszterháza Kulturális, Kutató- és Fesztiválközpont főigazgatója.
A rekonstrukciós munkák a Rózsakert mellett Angolpark, Északi park és a Lés-erdő területét érintették. Az Angolpark és az Északi park gondosan megtervezett belső sétaút-hálózata több kilométernyi hosszúságban megújult, a kihelyezett növénynév-táblácskák pedig a rózsafajták, valamint a fa- és cserjefajok megismerését szolgálják. A kastély egykori mulatóerdejének, a Lés-erdőnek növényállománya gondozásra, újraültetésre és pótlásra került, fenséges alléi megnyesve, rendezetten várják a látogatókat.
A kulturális élményeket kereső vendégeket is színes programokkal várja az Esterházy-kastély, ahol Esterházy Miklós és Joseph Haydn olyan zenei kultúrát hoztak létre, ami addig Magyarországon nem volt.
Mária Terézia kijelentette, ha jó operát akart meghallgatni, elment az Esterházy-kastélyba. Ennek nem csak Joseph Haydn örült akkor, hanem ma, Esterházy Antalt is büszkeséggel tölti el – mondta a galántai herceg.
A látogatók idén harmadik alkalommal élvezhetik az Eszterházi Vigasságok nyújtotta komolyzenei koncerteket. A 2015-ös programsorozat utolsó állomása a szeptember 25-től október 24-ig tartó Őszi fesztivál. Nemzetközileg elismert fellépői között szerepelnek többek között a Budapesti Fesztiválzenekar, Devich Gergely csellóművész, valamint az Óbudai Danubia Zenekar. Az estek fényét Szemenyei János és Mécs Károly színművészek emelik.
A sajtótájékoztatón csodálatos előadásával kápráztatta el a vendégeket Bánkövi Bence, édesanyja zongorás kíséretében.
https://www.youtube.com/watch?v=Pt0lL_xeUPw
Foto: Pap Gergely, eszterhaza.hu