Könyv, e-book, hangoskönyv. Jelenleg ez a három lehetősége van az irodalmat kedvelőknek, s valójában mindhárom csatorna jó valamilyen szempontból. Mégis sokan támadják az e-bookot. De vajon miért?
Törikönyv helyett könyvtöri
Bár vannak arra utaló régészeti kincsek, hogy a könyvnyomtatás múltja 1041-ig vezethető vissza, mikor Kínában már kísérleteztek a technikával, ám a történelem Johannes Gutenberg nevéhez köti a felfedezést, ami gyökeresen megváltoztatta a világot. 1450 környékén kezdték el a kézi másolás helyett nyomtatni a könyveket. Amíg kézzel egy évig is eltartott egy Biblia lemásolása, a Gutenberg nyomdával ugyanennyi idő alatt több száz másolatot lehetett készíteni. Magyarországon például Hess András volt az első, aki nyomdát nyitott. 2000 és 2014 között vált divattá az e-book, ami úgy fest, bizonyos országokban – például Nagy-Britanniában már háttérbe is szorította a könyveket.
Gonosz technika
Sokan ördögtől valónak tartják az okostelefonokat és hasonló kütyüket, és ennek megfelelően az e-bookot is támadják. Számukra a rossz hír az, hogy nehezen lehet megkérdőjelezni a létjogosultságukat. Lássuk, milyen előnyei vannak!
1. Ha kevesebb könyvet nyomtatunk, óvjuk a környezetet.
2. Sok könyv ráfér, így nem csak-kettőt vihetünk magunkkal.
3. Olcsó, mert ezt csak egyszer kell megvenni.
4. Nem használódik el, mint a könyv lapjai.
A könyveket pártolók
Bár a fenti érvekkel nehéz lenne vitába szállni, ám mégis vannak olyan szempontok, ami miatt a könyv legyőzhetetlen:
1. Nem romlik el és nem merül le
2. Utánozhatatlan könyvillata van 🙂
3. Elajándékozható
4. Dedikálható
Búcsút inthetünk a könyveknek?
Egy ideje már találgatnak az olvasók és a szerkesztők is, hogy vajon mi lesz a könyvek és az e-könyvek harcának végkimenetele. A könyvkiadók egyre kétségbeesettebbek, hiszen vészesen lecsökkent az eladott könyvek száma, s közben tapsikolnak az elektronikai cégek, mert viszik e-bookot, mint a cukrot. Ez egy új lehetőség, egy új kapu a tudásra és művelődésre, még egy választási lehetőség, ha olvasni szeretnénk. Szerinted megéri támadni?