A digitalizáció egyszerre teremt és szüntet meg munkahelyeket. Ebben az új gazdasági helyzetben nagy hangsúlyt kell fektetni a megfelelő képzési formák megválasztására. A Szakképzés Európai Hetén a Siemens Központjába látogattunk, ahol az egyik hallgatóval is lehetőségünk volt beszélgetni a duális képzésről.
A Szakképzés Európai Hete alkalmából a Siemens Képzési Központba nyerhettünk betekintést. Többek között itt tanulnak a duális képzésben részt vevő hallgatók: olyan fiatalok, akik a szakmájuk alapjainak elsajátítását nem csak elméleti, hanem gyakorlati síkon is végzik.
Navracsics Tibor, az Európai Bizottság oktatásért, kultúráért, ifjúságpolitikáért és sportért felelős biztosa szerint a legfontosabb most az volna, hogy az oktatás és a gazdaság szereplői harmonikusan tudjanak együttműködni, hiszen a gazdasági versenyt a jelenlegi oktatási minőség határozza meg.
Varga Mihály, Nemzetgazdasági Miniszter elmondta, hogy a digitalizáció egyszerre teremt és szüntet meg munkahelyeket és ebben a hol szűkülő, hogy táguló munkaerőpiaci helyzetben ügyesen kell irányítani a figyelmet a piaci résekre és az előtörő szakmákra.
Meszlényi Anna a második évét kezdte meg a Siemens duális képzésén. Akármennyire furán hangzik, ő hegesztőnek tanul.
“Az egyik ismerősöm műhelyében próbáltam ki a hegesztést és nagyon megtetszett, viszont azzal szembesültem, hogy nem sok helyen oktatnak hasonlót. Mi itt iskolába is járunk, de több gyakorlatunk van. Az osztályban egyébként én vagyok egyedül lány.”
Anna szerint sokkal jobb, hogy egyszerre tanulhatja az elméletet és a gyakrlatot, mert így sokkal világosabban látja, hogy pontosan mivel fog foglalkozni a jövőben, míg más képzéseken ez nincs meg, így később kiderülhet, hogy a gyakorlati feladatok nem is annyira testhez állóak annyira számára. Például a koránkelők biztosan nehezen tolerálják ezt a munkahelyet, mert fél 7 kor már bent kell lenniük a diákoknak.