Számos hagyományos ételünk van nekünk magyaroknak, amiket már őseink is készítettek. Tájegységenként elkészítési módban eltérhetnek egymástól, de karácsony este minden háznál szívesen készítik és fogyasztják őket.
Halászlé
1871-ben jelent meg Szegeden Rézi néni szakácskönyve, amelyben megtalálhatjuk a “Halpaprikás halászosan” nevű étel elkészítési módját. Ennek az a lényege, hogy minden hozzávalót egyszerre tesznek bele a bográcsba. Az igazi halászlének a sok és jóféle hal (főleg a ponty), valamint az elkészítési mód, a bogrács, a megfelelő és egyéb fűszerek mellett fontos és elmaradhatatlan kelléke a pirospaprika. Manapság előbb apróbb halakból, fejből, s más részeiből a halnak vöröshagyma és pirospaprika felhasználásával lassú tűzön egy alaplevet készítenek, amit átpasszíroznak, majd ebbe kerül bele a halszelet. Legismertebbek a Dunai, Tiszai és Balatoni halászlevek, amelyek elégé eltérnek egymástól. A bajai halászlevet például gyufatésztával kínálják .
Töltött káposzta
Szintén a magyar konyha egyik jellegzetes téli étele. Megtalálható a román ételek között is de az erdélyi szászoknál is ez volt a régi céh-ünnepek fő fogása. A töltött káposzta, csak a 18. században török hatásra terjedt el a Balkánon és hazánkban. Első magyar leírása 1695-ben jelent meg. Számtalan változata van. Hozzávalói: darált sertéshús, rizs, só, paprika, fokhagyma, édes vagy savanyú káposzta – ez tájegységenként változó. A rizst a hússal és fűszerekkel összekeverjük, a káposztalevelekbe töltjük, majd megfőzzük. Helyenként kerül bele, vagy mellé valami füstölt dolog is. Szoktak vékony rántást is tenni bele a végén. Egyes vidékeken sűrített paradicsomlevet is tesznek a főzővízbe. Az ünnepi fogások elmaradhatatlan étele karácsonykor .
Mákos és diós bejgli
A bejgli magyar nevén mákos vagy diós tekercs, tradicionális magyar karácsonyi étel, hagyományosan dióval vagy mákkal, újabban gesztenyével vagy egyéb töltelékekkel is készítik. A népi hiedelem szerint a diót rontás ellen kell enni, a mák pedig bőséget hoz a házhoz. Osztrák közvetítéssel érkezett hazánkba és terjedt el a 19. század második felében Magyarországon. Készülhet omlós vagy egyszerű kelt tésztából is. Az alapanyagai: liszt, vaj, tojássárgája, élesztő, tej, mák, dió, mazsola, só, porcukor. A tésztát elnyújtjuk, megtöltjük a mákos vagy diós töltelékkel, majd így feltekerjük és megsütjük.