Az olvasás a legjobb dolog a világon! – Te is így gondolod? Nem gond, ha nem De azért van pár könyv, amire fölhívnánk a figyelmedet, mert olyan gondolatokat tartalmaznak, melyek megváltoztathatják az életedet!
Az irodalom nem egy élettelen dolog, hogy is lenne az, hiszen emberi sorsokról, érzésekről szól! Olvasni nem csak azért jó, mert bővül a szókincsed és a tudásod, hanem azért is, mert az irodalom által megismerheted önmagadat is. Talán ez a lényege az egésznek.
1. Biblia
Oké, oké, tudom, hogy most mire gondolsz! Áhh, ez egy régi, poros könyv, amit tuti nem fogok soha a kezembe venni, ha csak anyám nem kényszerít rá arra, hogy hittanórára járjak. Próbálj meg most ettől egy kicsit elvonatkoztatni és a Bibliára úgy gondolni, mint a világ legolvasottabb sztorijára. (Mivel ez így is van.) Ha így gondolkodsz felőle és elkezded lapozgatni, biztos vagyok benne, hogy nem egy gondolatot találsz, ami megfog majd. Például a Jób könyvében Jób így nyilatkozik, mikor Isten terheltté tesz az életét: “Az Úr adta, az Úr vette el.” Gondolj csak bele, a Te életedben is volt biztosan olyan, hogy valamit kaptál (legyen az kapcsolat vagy tárgy), de csak egy rövid időre. Illetve ugyanebből a könyvből még egy elgondolkodtató mondat: “Öregen halt meg Jób, az élettel betelve”
2. Milan Kundera: A lét elviselhetetlen könnyűsége
Ez a könyv is világszerte közismert, hiszen nagyon árnyaltan tudja ábrázolni a lélek rezdüléseit, ezáltal több AHA-élményt is okozva olvasójának.
“Nincs lehetőségünk ellenőrizni, melyik döntésünk jobb, mert összehasonlításra sincs módunk. Az ember mindent előszörre és felkészületlenül él át. Mint mikor a színész egyetlen próba nélkül játssza a darabot. De vajon mit ér az élet, ha az első próbája már az élet maga?”
3. Kemény Zsigmond: Özvegy és leánya
Ezt a könyvet inkább a középsuli vége felé tartó olvasóinknak ajánljuk, mert igényel egy kicsi történelmi és irodalmi ismeretet is, amivel általános suli után még nem feltétlen rendelkezik az ember. Ez a félig szerelmi- félig hatalmi harcok által körvonalazott történet nagyon pontos lélekábrázolást ad a szereplőiről, amiben nem egy olvasó magára is ismer.
Kedvcsináló: A mű elején ismerkedünk meg Tarnóczynéval, aki férje, Sebestyén halála után teljhatalommal uralkodik a nagyszámú cselédségen, illetve lánya, Sára felett. Megtudjuk az előzményeket is, vagyis házas életük korábbi történéseit. Kiderül, hogy férje kicsapongó életmódot folytatott, de Tarnóczyné imákkal, intelmekkel és prédikációval sem tudta jobb belátásra bírni férjét. Ura inkább testvéréhez, özvegy Naprádiné Tarnóczy Judithoz fordult, vagy a szomszéd pápista család, Mikes Zsigmondék házába menekült.