A legtöbben szeretünk bűvészkedni/kísérletezni a fényképezőnkkel. Azonban nem mindig sikerülnek úgy a képek, ahogy azt szeretnénk. Az alábbi leírásban adok pár tippet kezdők számára, hogyan is lehet jó képeket lőni.
Az első dolog maga a fényképezőgép. Nem mindegy, hogy mivel fényképezünk, ugyanis ez nagyban befolyásolja a képek minőségét. Szerencsére ma már egy belépő szintű géppel is szép képeket lehet készíteni, sőt, akár a telefonodat is használhatod, ha vannak rajta megfelelő beállítások.
Meg kell jegyeznem, ha drága géped van, még nem biztos, hogy jó képeket is tudsz készíteni. Az automata beállítást felejtsd el, hiszen az csak egy alap gyári beállítás, ami folyamatos korrekciókat és beállításokat végez helyetted, hogy megfelelő minőségűek legyenek a képek. Ehhez inkább olyan beállítást alkalmazz, amivel mindent te tudsz kezelni. Nem lesz egyszerű elsőre, de bele fogsz jönni, ha van egy kis türelmed.
Találd meg a témát, amit fotózni szeretnél. Mindig legyen valami téma, hiszen csak akkor tudsz jó képeket készíteni, ha van miről. Ez lehet egy asztalon hagyott pohár, vagy egy utca. Teljesen mindegy. Lásd meg a lehetőségeket!
A blende, vagy más néven a rekesz. Ez az az érték, ami megmutatja, hogy mennyi fény kerülhet a képérzékelő szenzorba. Ezt egy f számmal jelölik. Minél kisebb, annál több fényt ereszt be, vagyis fényesebbek lesznek a képek. Érdemes vele csínnyán bánni, mert kiéghet a kép teljesen és csak egy fehér folt lesz belőle.
A mélységélességet is ezzel tudod beállítani. Egy adott pontra fókuszálva tudod megszabni, hogy mennyire legyen éles a háttér, valamint a tárgyból mennyi látszódjon. Minél kisebb az f szám, annál elmosódottabb lesz a környezet, minél nagyobb, akkor viszont éles lesz. Ez persze az adott tárgy méretétől és távolságától is függ. Egy kis zoomal szintén el tudod mosni a hátteret.
A záridő még egy fontos dolog. A záridő azt mutatja meg, hogy mennyi ideig engedje be a fényt a képérzékelőre. Ha gyors mozgást akarsz elkapni, akkor állítsd kicsire, ami azt jelenti, hogy ez az érték legyen 1/2000mp körül. Ezzel már versenyautonókról is tiszta képeket kapsz.
De enne az ellentetje, ha hosszú ideig nyitva van. Akkor viszont olyan sok fényt enged be, hogy a mozgásokat elmossa. Ilyenkor érdemes fixen tartani a gépet, mert nagyon különleges képeket készíthetsz így. Pl. ilyet:
Alapvetően ezek a fotózás alapjai, ami minden képet meghatároznak. Ha ezeket kitapasztaltad, készen állsz, hogy gyönyörű képeket készíts. Érdemes elsőnek egy állandó fényviszony mellett letesztelned, hogy a különféle beállítások milyen képet eredményeznek. Ne félj kísérletezni és bátran kattingass!