Tudtad, hogy volt Magyarországon egy zenekar, 10 évvel a rendszerváltás előtt, akik nemzetközi sikereket értek el? Az Abba hangulatát idéző zenekar igényes popzenével szórakoztatta a jól nevelt, de tánczenére éhes közönséget. A zenekar vitathatatlan népszerűsége ellenére, a nagyhatalmú Erdős Péter kivételezettjeként, ellentmondásos alakja a magyar könnyűzene történetének.
A kezdetek
Egy Mikulás-napi egyetemi versenyre beatzenekart alapított 1965-ben két közgázos fiatal, Pásztor László és Galácz Lajos. Az együttes 1968-ban megnyerte az akkori idők tehetségkutatóját, az Országos Ki mit tud? vetélkedőt a Nekem eddig Bach volt mindenem című dallal. 1971-ben megjelent a zenekar első albuma, Bolond város címmel. Ezen a nagylemezen Pásztor, Galácz és Balázs Fecó mellett játszott Som Lajos basszusgitáron és Debreczeni Ferenc, az Omega későbbi dobosa is. Az 1972-es Ki mit tud? nyertese, a Kócbabák nevű lánycsapat is csatlakozott az együtteshez. Csepregi Éva a Privát rocktörténet című műsorban felidézte, hogy a három Évából (Pál Éva, Csepregi Éva, Fábián Éva) álló lánycsapat először vonakodott csatlakozni a fiúkhoz, de amikor az egyik lány füzetében észrevette Pásztor László, hogy nem túl hízelgően hakninak nevezi a közös fellépést, egyértelműen választás elé állították a lányokat. Végül a maradás mellett szavaztak a Kócbabák, és megjelent az első közösen felvett Neoton album is, Menedékház címmel. Ekkoriban figyelt fel a zenekarra a korszak nagy hatalmú zenei producere, Erdős Péter is, aki átvette a csapat menedzselését. Pásztor László és Fábián Éva meglátogatták az Erdőst az irodájában, aki, mivel igen szerette a lányok társaságát, nem csupán bókolt Évának, de megígérte, megnézi a csapatot. Erdős meglepődött, mert tetszett neki a produkció, rosszabbra számított – idézte fel Privát rocktörténet című műsorban Pásztor.
https://www.youtube.com/watch?v=LlrQm7wPFHQ
“Hozd el a koncertre Anyukádat is!” – Egy családbarát zenekar
A nagyhatalmú producer az akkoriban a lemezkiadások monopóliumát birtokló Hungaroton igazgatója volt volt. A Neoton tagjainak elmondása szerint Erdős szeretett volna egy olyan zenekart felfuttatni, amelyik a komformista igényeknek is megfelel, azaz azokat a fiatalokat is képes megszólítani, akik sem a fennálló kommunista rendszerrel, sem a saját szüleikkel kapcsolatban nem fogalmaznak meg intenzív kritikát. Az immár Neoton Família néven futó zenekarral nagy tervei voltak Erdősnek. Tett egy könnyelmű kijelentést, hogy világsztárokat farag a csapatból egy éven belül, de ennyi idő alatt neki sem jött össze a dolog. A világhír azonban nem sokat váratott magára. 1979-ben a cannes-i MIDEM fesztiválon ők kísérték a magyar előadókat, és néhány saját dalt is eljátszhattak. A nemzetközi zenei szakma is felfigyelt az együttesre, több országban, köztük Olaszországban és Kanadában is megjelent a kislemezük, Spanyolországban és Japánban komoly rajongótábora lett a csapatnak. A külföldi sikerek kapujában tagcserék történtek, Fábián Éva kilépett, a gitáros Végvári Ádám és a dobos Bardóczi Gyula pedig csatlakozott a csapathoz. Az új felállással több, mint nyolc hónapot turnézott a Neoton Família.
https://www.youtube.com/watch?v=VsNHKVYbJAM
1990 – A zenekar feloszlik
A komoly problémákkal, pánikbetegséggel, depresszióval küzdő Pál Éva is kilépett a zenekarból 1983-ban. Nem csupán szélsőséges viselkedése, de rivalizálásuk Csepregi Évával sem tett jót a zenekar egységének. Komoly konfliktust okozott az is, hogy a japánok csak Csepregi Évát és Végvári Ádámot hívták meg a Yamaha zenei fesztiválra, ahol elnyerték a nagydíjat 1983-ban. A zenekar többi tagjának kiutazását sem a japánok sem az Erdős Péter vezette magyar menedzsment nem finanszírozta. Így hiába a fesztiválgyőztes dal, a Holnap hajnalig, a zenekar tagjai elkezdtek külön utakon járni. A zenekaron belüli egyensúlyt Erdős Péter és Csepregi Éva szerelmi viszonya is feltehetően veszélyeztette. Erdős Péter halálának évében, 1990-ben Magyarországon új világ kezdődött, a Neoton Família pedig végképp feloszlott.
A cikk a Nemzeti Kulturális Alap Cseh Tamás Programjának támogatásával készült.
Kép: infovilag.hu