Louis Réard 1946-ban úgy döntött megszabadítja a hossz leplekben fürdőző hölgyeket terheiktől, és megalkotta a hasat szabadon hagyó, háromszög alakúra szabott textilekből zsinórral összekötött fürdőruháját. Ennek elkészítéséhez mindössze 200 négyzetcentiméternyi anyagra volt szükség, ami azokban a háborús években nem volt elhanyagolható szempont. Ám minden praktikuma ellenére annyira botrányosnak számított ez a viselet, hogy készítőjének egy sztriptíztáncosnőt kellett felkérnie a bemutatására.
Az izgalmas ruhadarab elnevezésének oka bizonytalan, annyi biztos csupán, hogy az aprócska, csendes-óceáni Bikini-atollról kapta a nevét, ahol az 1940-es években az Amerikai Egyesült Államok atomkísérleteket végzett. Több teória is napvilágot látott, mi köze lehet egy ilyen pikáns ruhadarabnak a félelmetes atombombához. 1946-ban Jaques Heim már megalkotta Atome névre keresztelt kétrészes fürdőruháját, amely még takarta viselőjének köldökét. Talán a fürdőruha apró mérete miatt nevezte el így ezt a modellt a tervező? Az tény, hogy Réard saját, már a köldököt is szabadon hagyó darabját szintén a nukleáris világhoz kötötte névadásával. Öt nappal azután mutatta be a bikinit, hogy az Egyesült Államok kísérleteket kezdett az apró csendes-óceáni szigeten. Ő is a fürdőruha kis méretére utalt, esetleg arra, hogy a dögös csajokat akkoriban is világszerte “bombázónak” nevezték? Az is felmerült, hogy pozitív jelzőként gyakran használták a negyvenes években az “atomic” jelzőt, innen származik a név? Talán könnyebb ráhangolódnunk a képzettársításra, ha tekintetbe vesszük azt, hogy ekkoriban az atombomba inkább a haladás és a Egyesült Államok háborús győzelmének szimbólumaként értelmeződött, mintsem a pusztítás eszközeként.
A bikini az Amerikai Egyesült Államokban még az 1950-es években is európai frivolságnak számított: a Modern Girl 1957-es kiadásában úgy vélte az újságíró, hogy “rendes lányok nem viselnek ilyen ruhadarabot.” A hatvanas évek szabadosabb közegében azonban éppen egy amerikai tervező volt az, aki még izgalmasabbá tette a strandokat. Rudy Gernreich divattervező monokininek nevezte azokat a fürdőruhákat, amelyek csak egy alsóból álltak. Így a bikini szó “bi” eleme alaktanilag azonos a latin eredetű, “két, kettős” jelentésű “bi-” előtaggal. Ezt az előtagot megtaláljuk a bicikli, biszexuális szavakban is. A monokini szó megalkotásakor Gernreich a bikini alak “bi” elemét az “egy, egyes” értelmű “mono” előtaggal helyettesítette. Érdekes adalék, hogy Rudy volt az, aki feltalálta a ma ismert lágy kosaras melltartót is, amely a “No-Bra” fantázianévre hallgatott.
Forrás: nyest.hu, http://forums.thefashionspot.com/f116/0000-brief-history-bikini-59425.html, wikipedia
Képek forrása: wikipédia, http://forums.thefashionspot.com/f116/0000-brief-history-bikini-59425.html, dustfactoryvintage.com, www.messynessychic.com