Évente több, mint 73 millió cápát vadásznak le orrvhalászok, ami a teljes állomány körülbelül 6 %-a. A cápahússal való illegális kereskedés pedig még mindig virágkorát éli a halpiacokon. Egy iSharkFin nevű szoftverrel most ez ellen próbálnak tenni a világ állatvédő szervezetei.
Az iSharkFin a FAO Halászati és Akvakultúra Osztályának legújabb fejlesztése, amelynek segítségével a különböző cápafajok azonosítása azok számára is lehetővé válik, akik nem szakértő szemekkel nézik az uszonyokat a halpiacon.
Óriási segítség lehet ez vámhivatalok dolgozóinak, a halpiacokat felügyelő hatóságoknak, de akár azon halászok számára is, akik mindenképp el akarják kerülni, hogy védett fajok akadjanak a hálójukba.
Az iSharkFin nevű szoftver még csak számítógépen használható, de már készül a frissítés az okostelefonokra és tabletekre is. A projektet 2013-ban indították, mára pedig a program 35 cápafajt képes megkülönböztetni a hátuszony és 7 fajtát a farokuszony alapján. Az alkalmazás úgy működik, hogy a felhasználó feltölt egy képet az uszonyról, majd kiválaszt néhány szemmel látható jellemzőt, amely adatok alapján néhány percen belül megtörténik a faj azonosítása.
A cápavadászat és kereskedelem megszüntetésével kapcsolatban nagy gondokat okoz az a módszer, amivel az kereskedők hozzájutnak az uszonyokhoz, ugyanis van olyan, hogy ezeket levágják az állatról, majd azokat visszaengedik a vízbe. Természetesen ez a módszer is tiltott, de így valószínűleg sokkal kisebb a lebukás veszélye, így rengeteg helyen alkalmazzák az orrvhalászok.
Fotók: greenfo.hu, sharknewz.com, cnn.com, reddit.com