Erotika az iskolában?

Rovat

Megosztás

Egy ártatlannak tűnő dal olykor komoly meglepetéseket tartogathat.  Talán nem lepődünk meg azon, hogy a népdalok hemzsegnek a rejtett utalásoktól. De akkor miért kell őket megtanulni az iskolában?  

Magyarországon a régi falusi élet rendjében gyakran, akár hetente többször is előfordult, hogy összegyűlt a falu népe. Dalba foglalták az emberi élet szakaszait, az ünnepeket (Újév, Pünkösd, Luca napja, Karácsony) és a szerelmet.

A vágyakozást szimbólumok segítségével egészen könnyedén ki lehet fejezni. Vegyük például a „Nyitva van az aranykapu” kezdetű sort, ami egyfajta női felkínálkozást takar. Persze, akadnak kevésbé szégyenlős megfogalmazások is:  „Ürge van a gatyába,  / nincsen, aki babrálja, /Szegény ürge hol lelapul, hun föláll, / míg egy tisztességes lyukra rátalál.”  Ezt talán nem kell elmagyarázni.

https://www.youtube.com/watch?v=7hO9K5xdmYo

 

Bizonyára előfordulnak erőltetett belemagyarázások is, nem mindegyik népdal tartalmaz pajzán elemeket.  A szerelmi dal népköltészetünk leggazdagabb műfaji csoportja. Nem érdemes mindenen fennakadni.
A nyár egyik legizgalmasabb ünnepe a szentiváni tűzgyújtás volt. A fényt, az életet és a szerelmet ünnepelték ezen a napon. Raktak egy nagy tüzet a falu határában, a tűzbe csontokat és szemetet dobtak, hogy nagyobb füstje legyen, aki átugrotta megbizonyosodhatott afelől, hogy hamarosan megházasodik. A sikeres ugrásnak, tehát mágikus jelentőséget tulajdonítottak. Mindezt énekkel kísérték.
Fontos lenne tehát kicsit többet foglalkozni ezekkel a dalokkal, meg kell vizsgálni, milyen alkalomra költötték az adott művet. Persze csak addig, amíg nem zavarodunk össze teljesen.

Írta: Csala Károly

A cikk a Nemzeti Kulturális Alap Cseh Tamás Programjának támogatásával készült.

 

 

Ha végeztél a cikkel, nézz bele legújabb epizódunkba!

Ha tetszett a cikk, oszd meg másokkal is!

Kövess minket!

67,000RajongóLike
165,000KövetőKövess be
162,400KövetőKövess be
360,000FeliratkozóFeliratkozás

Legfrissebb

Insta