A személyiség teszi az embereket egyedivé és megismételhetetlenné. Ez a szabad szemmel nem látható és nem tapintható, karakterjegyekből és kvalitásokból összeálló egyedi dolog határozza meg, kik is vagyunk valójában.
A személyiségünk határozza meg, hogyan viszonyulunk a dolgokhoz, hogyan dolgozunk fel élményeket, befolyásolja a kapcsolatainkat másokkal, de azt is, hogy mi lesz belőlünk az életben. Vajon ahhoz is köze van, hogy mennyire tudunk boldogok lenni?
Két fő személyiségtípust különböztetünk meg, az extrovertált és az introvertált személyiséget. Mindkét típus különbözik abban, ahogyan kommunikál a világgal, ahogyan feltöltődik, megéli az érzelmeit, de másképpen dolgozzák fel az információkat is és más dolgok motiválják őket.
A világot az extrovertált személyiségtípusok képviselői uralják. A népesség 50-70%-át ők alkotják. Ők azok, akik nagyon aktívan élik az életüket, folyamatosan interakcióban állnak a környezetükkel, igénylik a társaságot, a pezsgést, folyamatosan gyűjtik az új élményeket. Olyan állásokban találjuk meg őket, ahol gyors döntéseket kell hozni és folyton pörögni kell, így többnyire közülük kerülnek ki például a politikusok, tanárok, üzletemberek. Oprah és Obama is az extrovertáltak táborát erősíti.
Az intorvertáltak kisebbségben vannak, Ők “csak” a népesség 16-50%-kát alkotják. Az introvertált személyiségű emberek jó el vannak egyedül is, sőt csak így tudnak igazán feltöltődni, nem érzik jól magukat, ha ők vannak a középpontban, szeretik jól megrágni a problémákat, körüljárni a dolgokat. Közülük kerülnek ki a tudósok, írók, művészek.
A két típus találkozásából azt gondolnánk, nem sül ki semmi jó, hiszen annyira különbözőek, az egyik túl főnökösködőnek, a másik túl félénknek találja a másikat. Mégis jól kiegészíthetik egymást akár munkakapcsolatról, barátságról vagy párkapcsolatról van szó, lásd Steve Jobs és Steve Wozniak együttműködését, amiből megszületett az Apple.
Sajnos a nyugati kultúrák az extrovertált személyiségtípusokat preferálják, és az introvertáltaknak azt sugallják másmilyennek kellene lenniük. Ebben a világban az extrovertáltak boldogulnak jobban és jutnak közelebb a boldog, teljes élethez. Érdekes módon a keleti kultúrákban elismerik az introvertáltakat is, támogatják őket és nincs rajtuk nyomás, hogy másmilyennek kellene lenniük. Mindenhol így kellene lennie.
Képek: giphy, sheknows