Gondolkoztatok már azon, miért van az, hogy javarészt női hangon szólalnak meg a telefon digitális asszisztensei? Miért kell a robot asszisztenseknek nőknek lenni/női hangon beszélni?
Bár manapság nincs olyan éles határvonal a férfi és a női szerepek között, a technológia világában halványan még most érezhető a különbségtétel – erre hívja fel a figyelmet a The Guardian.
A Microsoft-nak ott van Cortana, az Amazonnak Alexa, az Apple-nek Siri, a Google-nek a Google Assistant….mindegyik asszisztens női hangon beszél a felhasználókhoz. (Igaz, Siri néhány országban, pl. az Egyesült Királyságban férfi hangon beszél, de ez a ritkább.)
A női hangon megszólaló asszisztenseket arra a hagyományos személetmódra vezetik vissza, miszerint
a segítségnyújtás a női szerepek közé tartozik,
legyen szó fizikális vagy virtuális kapcsolatról. Míg a férfi hangon megszólaló robotokat erőteljesebb tulajdonságokkal ruházzák fel a felhasználók, mondjuk információközvetítő szereppel, de gondolhatunk a Terminátor példájára is.
Ezt a különbségtételt szeretné áthidalni (megszüntetni) legújabb fejlesztésével az EqualAI nevű cég, akik
megalkották az első semleges hangot!
Vagyis sem nőnek, sem férfinak nem tekinthető Q, aki a férfi és a női hangok közbenső frekvenciájával rendelkezik. Q máris számos felhasználási lehetőséget rejt magában, – nemcsak digitális asszisztensi hangnak, hanem metróállomások, könyvtárak, játékok narrátorának is szánják, – mintegy orvosolva a virtuális megkülönböztetést.