Mindannyian tudjuk, hogy mit jelent a fekete profilkép. Ha meglátjuk, egyből tudatosul bennünk, hogy az illetőt nagy veszteség érte, vagyis meghalt valakije.
Mindenki másképp éli meg a gyászát. Van, aki napikig ki sem jön a házból és nem szól senkihez, de olyan is van, aki társaságban próbálja átvészelni a legnehezebb napokat. Számtalan dologban megnyilvánulhat, ha valaki gyászol. Lehet belső gyász, de olyan is, ami másnak is szól.
A fekete profilkép pedig az utóbbiba tartozik. Évek óta egyre általánossá vált, hogy akik elvesztették szerettüket, feketére állítják a képüket, ezzel is jelezve mások felé, hogy ők gyászolnak. Így könnyen az ismerősök tudomására hozhatjuk, hogy bizony valamilyen tragédia történt.
Nem kellenek szavak, akik közel állnak hozzánk úgyis tudják, hogy kiről van szó. Ez egy amolyan ablak a világ felé, amivel egy képpel elmesélhetünk valamit. Egyre gyakrabban találkozni ilyen és hasonló megoldásokkal. Népszerűvé vált, hiszen már nincs szükség rá, hogy minden érintettel közöljük a hírt személyesen. Nem mindenkinek van ehhez elég ereje.
Érdekes megfigyelni, hogy ez inkább a fiatalabbakat érinti. Tapasztalataim alapján én azt vettem észre, hogy a fiatal korosztály és a körülbelül 35-40 évesekkel bezárólag korcsoport alkalmazza ezt az információközlési formát. Az idősebbek közül egyrészt kevesebben használják a megosztó portálokat, másrészt pedig nem jellemző a fekete profilkép alkalmazása.
Tömegbaleseteknél szintén sokan feketére változtatják a képüket, ezzel kifejezve, hogy együtt éreznek a családtagokkal, valamint a rokonokkal. Ezzel információáramlást is elő lehet idézni, vagyis gyorsabban terjed a hír és több emberhez eljut. A segítségnyújtásnak itt nagy szerepe lesz, mert minél több ember hall egy adott balesetről, annál több fog segíteni.