Ha férfiakról van szó, makacsul tartja magát az a sztereotípia, hogy ha érzelmekkel találják szembe magukat, rögtön visszavonulót fújnak. Hasonlóképp tiltólistás dolog még a házasság és általában minden, ami szabadságuk korlátozásával és/vagy elvesztésével jár. Egy szakításból is a nők jönnek ki rosszabbul, a férfiak pedig gyorsan továbblépnek. Nos, a genderkutatások ennek az ellenkezőjéről mesélnek.
Amerikai kutatók állítják, hogy a férfiak ugyanúgy vágynak egy stabil kapcsolatra, mi több a nők ugyanakkor gyakrabban kezdeményezik egy kapcsolat végét, mit a férfiak. A férfiak ragaszkodása a házassághoz a biztonságérzetre vezethető vissza. A házasság intézménye mindkét nem fejében összekapcsolódik a testi-lelki jólét fogalmával. A házasság két ember érzelmi szövetségén túl magával hozza a vagyoni közösséget is, így ideális esetben biztonságban, nyugalomban élik mindennapjaikat, vagyis “boldogságban, egészségben”. A kutatások szerint ehhez a biztonsághoz a férfiak jobban ragaszkodnak, mint a nők. Ráadásul, feleségük támogatása nélkül a férfiak hajlamosak a válás után visszatérni régi, egészségtelen szokásaikhoz.
A kutatások arra is rámutattak, hogy a házasságban élő férfiak 71%-ka fordult házastársához, ha valamilyen lelki támogatásra volt szüksége, míg a nők esetében ez csupán 39% . Ez nem azt jelenti, hogy a férfiaknak kevesebb barátjuk lenne, csupán jobban igénylik a társuk támogatását.
A férfiak nemcsak nehezebben élik meg a szakítást, de rövidebb időbe is telik, amíg új partnert keresnek maguknak. Talán a férfiak egy bizonyos kor után nem is vágynak annyira a szabadságra, sokkal inkább részesítik előnyben a jól ismert és megszokott családi fészket.
Olvass tovább!
Képek: havokjournal