Mindenki azzal segít magán, amije van. Mi a gyógyvizekre esküszünk, mások az iszapra, vagy a csokoládéra. Azerbajdzsánban az olajban hisznek, a legrövidebb kúra kéthetes.
Beleülnél egy nyersolajjal teli kádba? Még csak tíz percre sem? Pedig sokan vállalkoznak erre az azerbajdzsáni Naftalan városában. Sőt: az 1970-1980-as években 75 ezren gyógyíttatták magukat az akkori egyik legfelkapottabb szovjet fürdővárosban.
Az azeri-örmény konfliktustól terhelt Hegyi-Karabah közelében fekvő Naftalan forgalma azonban erősen visszaesett a harcok miatt. Igaz, ma is akadnak pár százan, akik többhetes olajkúrára is befizetnek.
A legrövidebb terápia 14 napos a Naftalan Egészségügyi Központban, és az ára 1.200 manat körül mozog. A nagyjából 323.000 forintért naponta tíz percet fürdőzhetünk egy olajos kádban. Miután a terapeuta alaposan letörölte testünkről az anyagot, különböző zuhanyok következnek. A legkülönfélébb betegségeket kezelik ezzel a módszerrel, például ízületi bántalmakat, pikkelysömört, köszvényt, urológiai és nőgyógyászati problémákat, idegrendszeri panaszokat, stb.
A varázsszer természetesen az olaj, mégpedig a naftalan olaj. Ebben a ritka, nem éghető olajfajtában nincs parafin, sem gázolaj. A rövid merülés alatt a naftalan a vérbe jut, és ott megerősíti a természetes ölősejteket. Így serkenti a vérkeringést és tápanyaggal látja el a beteg szerveket.
Bár állítólag már a karavánok idején is ismerték jótékony hatásait, a naftalan sokak szerint többet árt, mint használ. Ez az olajfajta körülbelül 50 százalékban tartalmaz naftalint. A molyirtókból jól ismert szénhidrogénnek azonban rákkeltő hatása is lehet az amerikai és az európai uniós szabványok szerint.