A Balaton vizének hőmérséklete a kánikulában jelentősen megugrott, így többen tartottak tőle, hogy ez rossz hatással lesz a halakra, egyáltalán a Balaton állatvilágára.
Milyen állatok is vannak a Balatonnál?
Még strandolás közben is lehet találkozni halakkal, madarakkal, akár egysejtűekkel, édesvízi szivaccsal, rákokkal, kagylókkal, valamint a mindenki által kedvelt szúnyogokkal. A Balaton vízgyűjtő helyén megtalálható közel 40 vízfolyásban eddig 37 halfaj jelenléte ismert. A vízgyűjtő halastavai számos, a patakok halfaunájába nem illő, természetes állapotban elő nem forduló fajjal „gazdagítják” a vízgyűjtő halállományát (kínai razbóra, amur, busa-félék, szivárványos pisztráng, tükörponty, ezüstkárász, naphal). A parknak egyedülálló madárvilága is van (nagykócsag, kormorán, kanalas és szürke gém, szárcsa – összesen mintegy 270 faj).
A napokban kapott szárnyra a hír, hogy Balaton vize már túl meleg (28-29 fok), és ez sajnos már a halaknak sem jó. Többen állították, hogy ez halpusztuláshoz is vezethet. Nos, mindenkit megnyugtathatunk: ez nem igaz. Ezt már dr. G.-Tóth Lászlótól, a Balatoni Limnológiai Intézet (BLI) igazgatójától tudta meg VS.hu.
„A meleg miatt a víz oxigéntartalma a felére esett vissza, ez azonban még mindig nem veszélyes a halakra”- mondta G.-Tóth László.
Bár igaz, hogy a meleg vízben kevesebb az oldott oxigén tartalma, ugyanakkor az egyik legnagyobb oxigénigényű halnak, a sügérnek is csupán 5 milligrammra van szüksége. A süllőnek 3-4-re, a pontynak, harcsának 2-3-ra, a kárásznak pedig 1-2 milligramm is elég. A halak, mint kiderült elég jól bírják a meleget, legfeljebb ha megunják, hidegebb területre úsznak. Van azonban egy állatfaj, amire hatással van a meleg: az amuri kagylókra. A Keszthelyi-öbölben már elkezdtek kipusztulni.
Ettől függetlenül emberemlékezet óta nem okozott problémát az élővilágnak, akármennyi fokos is volt a víz.
(Fotó:monitormagazin.hu)