A rövid válasz a fenti kérdésre az, hogy semmit. Már ha a tanuláson azt értjük, hogy érdemes-e tényeket magolnunk. A mai nap már kevés új ismeretek elsajátításához, ahhoz azonban nem, hogy végiggondold, hogyan dolgozod ki az egyes feladattípusokat. Ha tudatosan odafigyelsz néhány dologra, sok pontot nyerhetsz.
1: Gondolkozz előre! A szövegértési feladatnál rövid idő áll rendelkezésedre. 60 perc alatt alaposan csak egyszer lehet átolvasni a szöveget. Érdemes a szöveg elolvasása előtt magukat a kérdéseket is átfutnod. Így már az olvasás folyamata során felismerheted a választ az egyes kérdésekre. Ezen felül megnyugtató, ha a szöveg megismerésekor már van képed arról, mire kell koncentrálnod.
2: Pontosan a kérdésre válaszolj! A szövegértési feladatnál vedd figyelembe, hogy ha idézetet kérnek tőled, akkor ne a saját szavaiddal írd le az ifódézet tartalmát! Ha pedig a saját véleményedre kíváncsiak, akkor ne a szövegből idézz! Ha címszavakban kérik a választ, ne teljes mondatokban válaszolj! Figyelj arra is, hogy grammatikailag helyesen fogalmazd meg a válaszodat!
3: Figyelj a helyesírásra és az írásképre! A helyesírási hibákért maximum 15 pontnyi levonás jár, míg a csúnya írásképért maximum 3 pontot vonhatnak le tőled. Ha előre elhatározod, hogy figyelsz ezekre a szempontokra, nem kell fölöslegesen pontot veszítened.
4: Ne vessz el a részletekben! A szövegalkotási feladatoknál a legfontosabb az írásod tudatos felépítése. Akár az érvelést választod, akár valamelyik értelmező feladatot, a legfontosabb, hogy gondold végig, mit szeretnél elmondani az egyes szövegekkel kapcsolatban. Írd le néhány vázlatpontban, hogy építenéd föl az írásodat, majd ezt a vázlatot töltsd föl tartalommal! Ha kispórolod a mondandód végiggondolását, ismételni fogod önmagadat, vagy kihagysz fontos elemeket a szövegedből, esetleg egy oldalnyi szöveg megírása után jössz rá arra, hogy a másik feladattípust kellett volna választanod.
5: Azt a szövegalkotási feladatot válaszd, ami a legkönnyebb számodra! Tetszik a szöveg témája, amivel kapcsolatban érvelned kellene, de nincs határozott állápontod a kérdésben? Megérintett az értelemezendő költemény, de nem vágod a verstant? Menj biztosra! Olyan feladatot válassz, amivel kapcsolatban a legkevesebb bizonytalanságot érzed, ahol a legkevesebb tárgyi tudásbeli hiányosságod van. A versértelmezés során szükséged lesz verstani ismeretekre, fel kell ismerni a vers szerkezetét, műfaját, a vers beszélőjének helyzetét, a versben használt képeket, el kell tudnod helyezni a szerző életművében (amennyiben ismert szerző művéről van szó). Ha novellát értelmezünk, nagyon fontos, hogy átlássuk a mű szerkezetét, és kerüljük el azt hibát, hogy az értelmezés helyett leírjuk a saját szavainkkal a novella történetét. Érvelő szövegeket akkor érdemes írnod, ha határozott elképzelésed van a felvetett kérdésről.
6: Ismert szerző műve vagy ismeretlen szerző műve a könnyebb választás a szövegalkotási feladatoknál? Ha ismert szerző művét értelmezed, akkor röviden be kell mutatnod a szerző életútját, a mű helyét az életműben, és a mű stílusát is ismerned kell. Vigyázz azonban, hogy ne a kontextus leírása uralja az elemző szövegedet! Ha ismeretlen szerző művét választod,vagy kapod feladatul, csak a szövegre hagyatkozhatsz, kevesebb a “mankó”. Ha jó vagy a szövegértelmezésben, ez akár könnyebbség is lehet, mert kevesebb tárgyi tudással “megúszható” a feladat. Azonban figyelj arra, hogy stilárisan így is el kell tudnod helyezni a szövegedet az irodalomtörténetben. Ha ezt a szempontot nem veszed figyelembe, nagyon elronthatod az elemzésedet. Középszinten ritkábbak azok a szövegek, amelyek ismeretlen szerző szövegeire épülnek.
Kép forrása: hercampus.com