Így tindereznek ők – Karinthy Frigyes és Bőhm Aranka viharos szerelme

Rovat

Megosztás

Karinthy Frigyes és Bőhm Aranka se veled se nélküled házassága az író sok fanyarul ironikus megjegyzésének ihletője volt. A nők és a férfiak véleménye szerint megkerülhetetlenül ambivalens viszonyáról az alábbi megjegyzése is árulkodik: “Hisztéria. Veszedelmes betegség, kötelezően kellene gyógyítani. Csak nők kaphatják meg, és csak férfiak halnak bele.” 

Karinthy és Bőhm Aranka nem kifejezetten romantikus módon ismerkedtek meg egymással. Aranka egy szánkóbalesetet követően otthon raboskodott, és barátnőivel telefonbetyárkodással ütötték el az időt. Felhívták a Nyugat szerkesztőségét, és mivel Szép Ernő nem tudott a telefonnhoz jönni, kénytelenek voltak beérni Karinthy-val. Így kzdődött kettejük viharos szerelme, amelyről így ír Nyáry Krisztián:

„Folytonos veszekedéseik és nagy kibéküléseik a nyilvánosság előtt zajlottak. A feltűnően szép és okos nőnek a férfiak nehezen tudtak ellenállni, ő pedig nem is akarta, hogy ellenálljanak neki: lánykorában Ady is a szeretői közé tartozott, később pedig a fiatal Déry Tibor is. Mikor megkérdezték, miért csap patáliát a férje félrelépései miatt, amikor ő maga sem hűséges, ezt válaszolta: »Elég gyalázat, hogy tűri, én nem tűröm.«”

Egy alkalommal Arankát annyira megviselte, hogy fiatal szeretője elhagyta, hogy kiugrott egy panzió ablakából. Karinthy pedig maga ápolta sérült és hűtlen feleségét. Ebből a problematikus, kölcsönös hűtlenségekkel “színesített” kapcsolatból azonban Karinthy bevallottan éppen annak viharossága miatt nem akart, vagy nem tudott kilépni sohasem.

„Karinthyt is megkérdezték: a sok veszekedés, hűtlenség ellenére, mi köti Arankához? »A kíváncsiság – mondta az író. – Az, hogy kiszámíthatatlan és sohasem unalmas. Hogy nem tudható, mi lesz a következő lépése. Mint amikor egy vadász párducra vadászik, és ráfogja fegyverét, de az csütörtököt mond. És a vadász utána ugrik egy késsel a kezében. Ott harcolnak életre-halálra, menekülés nincs. Az egyiknek bele kell döglenie, különben nem érdekes a játék.« A gyilkos játék 18 évig tartott.” (Nyáry Krisztián)

Karinthy túlélt egy agyműtétet, amelyről az Utazás a koponyám körül című remek könyvében ír meghatóan és szellemesen. Ám hiába a sikeres műtét, az író nem élt sokáig. Egy siófoki nyaraláson rettenetesen összeveszett feleségével , felment a szobájába, majd agyvérzést kapott és meghalt. Aranka úgy élete végéig úgy érezte, ő a hibás férje halálában. Sajnos azonban neki sem jutott békés öregkor. Férje halála után  öt évvel Auschwitzban érte halál. A legendák szerint agyonlőtték, mert pofon vágta őrét.

A Lehetek Bármi mókás videóban mutatja be, hogyan ismerkedett volna ez a furcsa pár manapság:

https://www.youtube.com/watch?v=BKxEBxDtF7Y

 

Forrás: nlcafe.hu, lehetekbarmi.blog.hu

 

Ha végeztél a cikkel, nézz bele legújabb epizódunkba!

Ha tetszett a cikk, oszd meg másokkal is!

Kövess minket!

67,000RajongóLike
165,000KövetőKövess be
162,400KövetőKövess be
360,000FeliratkozóFeliratkozás

Legfrissebb

Insta