Te mire költöd a zsebpénzedet?
Te kapsz a szüleidtől zsebpénzt? Ha igen, jól becsüld meg, ugyanis a hőn áhított telefont, PlayStationt vagy laptopot is megveheted belőle. Hogyan is? Adok pár hasznos tippet.
Gazdálkodj okosan!
Gyerekkoromban egyik karácsonyra nővéremnek és nekem kutyás perselyt hozott a Jézuska. Mindig nagy becsben tartottuk, és gyűjtögettük bele az öt-tíz-húsz-ötven forintosokat. Később, amikor kamasz lettem, nagyszüleimtől, keresztanyámtól már pénzt kaptam a jeles alkalmakra, születésnapra, névnapra, karácsonyra. Hol ötezer, hol tízezer forintot rejtett a boríték. S bár nagyon szeretek vásárolni, mégsem herdáltam el ezt az összeget két nap alatt. Egy fényképező volt a hibás. Akinek akkor még nem volt se alakja, se színe, se márkaneve, de tudtam, hogy szükségem van rá. És ha hónapokba telik is, de megveszem magamnak. Így is lett. Már nem emlékszem pontosan, mennyi ideig gyűjtögettem, de az biztos, hogy nem volt több két évnél. A gép immár hetedik éve kísér el utazásokra vagy egyéb különleges eseményekre, én pedig büszke vagyok magamra, hogy ilyen jól döntöttem alig tizenhárom évesen.
Ez a huszonnégy hónap talán soknak tűnik, de érdemes kivárni. Inkább vásárolj egy drága, de jó minőségű eszközt, mint egy olyat, ami három hét után elromlik.
Ha nincs mit gyűjtögetned…
Sokan vannak, akik nem részesülnek zsebpénzben: a szüleik attól félnek, alkoholra, drogra költenék, vagy pedig nem állnak úgy anyagilag, hogy ezt megengedhessék maguknak. Ha a ti családotokban is ezt a helyzet se keseredj. Én sem kaptam havonta X összeget, hanem ahogy fentebb is írtam, ünnepekre. Kérd meg szeretteidet, hogy egyéb ajándékok helyett pénzt adjanak, amiből garantáltan azt tudod megvenni, ami a szíved vágya.
Amennyiben azért nem lepnek meg zsebpénzzel, mert felelőtlennek tartanak, próbáld meggyőzni őket: így sosem tanulod meg, hogyan kell bánni a pénzzel. Kellemetlen lenne, ha felnőtt fejjel kellene szembesülnöd vele, hogy nem tudod beosztani a fizetésedet. Még az is előfordulhat, hogy eladósodsz! Ha közlöd velük, hogy kinéztél valamit, amire spórolnál, talán megenyhülnek.
Segítség, boltkóros vagyok!
Az viszont már korántsem biztos, hogy meg is tudod lepni magadat a drága okostelefonnal. Amikor az ember állandóan ki van téve a kirakatok varázsának, nehéz feladat nem elkölteni egyetlen óra alatt az összegyűjtött ezreseket. Ha nem szeretnéd, hogy a hőn áhított tablet/DVD/szoknya stb. helyett valami haszontalanságra költsd a zsebpénzedet, bízd azt valakire – szülők, tesó, unokatesó… – , akitől csak akkor kérheted el, ha valóban a csodakütyüdet vennéd meg.
Tízezer forint egy tizenkét évesnek
A Dívány nevű oldal szerzője arról számolt be, hogy a kisfia osztálytársa, egy tizenkét éves kisfiú havi tízezer forint zsebpénzt kapott. El is költötte még aznap, megvendégelve barátait az iskola büféjében. Ez azért nem általános eset, ahogy az a kommentelők hozzászólásaiból is kiderül. A szülők körülbelül ötezer forinttal jutalmazzák a kamaszkorú gyerekeiket egy hónapban, tíz éves kor alatt pedig pár száz forint az átlag. Mini közvéleménykutatást tartottam, vajon mi a helyzet fiatal ismerőseimnél.
“Én karácsonykor szoktam kapni egy bizonyos összeget, hogy ajándékot tudjak venni a családnak. Nemrég szintén kaptam egy kis zsebpénzt, mivel Ausztriába utaztunk” – meséli Rebeka.
“Korábban nem adtak a szüleim, hanem elmondtam nekik, mit szeretnék, és mérlegelték, megkaphatom el. Nemrég viszont bevezették az állandó zsebpénzt, amit általában étkezésre költök” – árulta el Eszti. Hasonló a helyzet Briginél is. “Ebédre és bérletre mindig jár zsebpénz, de akkor is szoktak adni a szüleim, ha valahová elutazom” – tudtam meg tőle.
Akármennyit és akármire is kapod a zsebpénzt, igyekezd olyanra költeni, amiben örömed leled. Azt pedig sose feledd: a közhely, miszerint a legfontosabb dolgokat, mint egy mosoly vagy ölelés, nem lehet pénzen megvásárolni, nagyon is igaz.
Fotók: Youtube, weheartit