Mindannyian voltunk diákok, sokan még most is az iskolapadot koptatjuk, és ki tudja, még mennyi csodálatos évet tölthetünk el önmagunk fejlesztésével, okításával. Mindenki innen indult, és van, aki a későbbiekben a másik oldalon szeretne állni: tanítani és közben tanulni. Ám mindennek megvan a maga előnye és hátránya. Megkérdeztünk egy tanárt és egy diákot, lássuk hát, hogy az iskolát mindkét félről megközelítőleg milyen eredmények születtek.
1. Tanítási órán
Tanár: Csak akkor és azokban az osztályokban szeretek tanítani, akiket tudok és tudtam kellően motiválni. Sajnos pályafutásom során volt 1-2 olyan osztályom is, ahol minden próbálkozás hiábavaló volt. Az óra nagyban függ a diákok hozzáállástól, én is szívesebben tanítok, ha érdeklődést mutatnak az anyag iránt.
Diák: Sok diák úgy áll hozzá az órákhoz, hogy “csak bírjuk ki valahogy azt a 45 percet”, és bevallom, én sem vagyok másképp. Főleg, ha a “kedvenc” tanárunk tartja az órát. De az elfogadható és szerethető tanár titka a személyisége. Nem mindegy, milyen stílusban és milyen módszerekkel adja át tudását.
2. Az óra utolsó percei
Tanár: Már tanárt és a diákot is megérinti a boldogság lanyha fuvallata.
Diák: A másodpercmutató irányát úgy követi a szemem, hogy az rögtön bele is fájdul.
3. Amikor megszólal a csengő
Tanár: Ha egy óra jól sikerült, én, mint tanár úgy érzem, akkor szívesen folytatnám még az órát. Néha a diákjaim meg is említik, hogy milyen hamar kicsöngetnek erről az óráról. Ám az esetek többségében mint a csorda, úgy menekülnek, de hát ugyebár a csengő mindig a tanárnak szól. 🙂
Diák: A tanárok előszeretettel használják azt a mondatot, hogy a csengő nekik szól. de a szünet nem arra van, hogy akkor kelljen a házit feladni. Ez a diákok egyetlen – úgymond -felszabadulása a tanárral szemben, még ha tudják is, hogy a következő óra, vagy a jövő heti óra éppen az említett tanárral lesz.
4. A szünetben
Tanár: Én, mint alapiskolás tanár tudok nyilatkozni. Kész tébolyda. A nebulók fel-alá futkosnak (csakúgy, mint régen), csupán annyi különbséggel, hogy régen a tanító néni ha rájuk szólt, egy ideig lassítottak, most meg, mintha…… Árgus szemekkel kell követni őket, hogy ne történjen baj.
Diák: A szünet az a pár perc, amit a legjobban élvezek a szürke hétköznapokiban. Ilyenkor találkozhatok iskolatársaimmal, akikkel nem járok egy osztályba, de mire elmondok fél mondatot, máris becsengetnek, és a tanárok szigorú szemmel “kergetnek” be a tanterembe.
5. Osztálykiránduláson
Tanár: Ami épp kikapcsolódást kéne, hogy jelentsen, illetve egymás mélyebb megismerését, mindig stresszessé válik, ugyanis a tanár felel mindenért és mindenkiért. Ez víz mellett még felelősségteljesebb, és ezt a diákok nem értik meg. Mindig olyan dolgokat akarnak csinálni, ami nincs megengedve, mintha ez a diákoknál egy íratlan szabály lenne.
Diák: Az iskolai év legizgalmasabb része az osztálykirándulás. Főleg, ha olyan helyre visznek el minket, ahol fürödni is lehet, vagy csapatépítő programok vannak. Viszont az az egy negatívum van az egészben, hogy a tanárok folyton korlátozni akarják jó kedvünket, mintha mindenáron meg akarnák akadályozni, hogy jól érezzük magunkat. De akkor minek visznek el bennünket?
6. Versenyen
Tanár: Egy kicsit nekem is megmérettetés, egy kicsit a diákjaimnak is. Jó érzés, ha nekem köszönhetően egy diák eljut egy magasabb szintű, mondjuk egy országos versenyre. De ettől még egy tanárnak nem kell elszállni.
Diák: A tanárok elvárják tőlünk, hogy mindenféle versenyen teljesítsünk, nem értem, miért kell ennyi mindent vállalni. Azokat a tanárokat meg végképp nem csípem, akik azt hiszik, minden jó eredmény csak az ő érdemük. De persze vannak kivételek 🙂
7.Civilbe az utcán
Tanár: Ezt imádom a legjobban. A legtöbb diákom (volt diákjaim is) messziről és előre köszönnek. Aki nem, nem baj, az őt minősíti. A volt diákjaimat is mindig emberszámba vettem, valószínűleg ez az oka annak, hogy még emlékeznek rám.
Diák: Ha egy számomra kedves tanárommal futok össze, az mindig boldogsággal tölt el. Tudnék vele naphosszat beszélgetni, mert civilben a tanárok mindig olyan mások. De azt nagyon nem szeretem, amikor egy tanárom épp haragszik rám, és elfordítja az utcán a fejét…
képek:http://www.faithtempleofchrist.org
https://www.clipartsgram.com/image