A fiatalok 19%-a használt már életében valamilyen tiltott szert. A fiúk 28,3%-a, a lányoknak pedig 29,4%-a élete során. Miért nyúlnak egyesek a kábítószerhez? Rejthet egyfajta biztonságotaz ártó hatásai mellett?
A fiatal sokszor érzi úgy, hogy gondjait, problémáit nem értik meg otthon. Ha nem nevelik önállóságra, döntésképtelen, személyiség válhat belőle, így hamarabb kerülhet pl. a drogdílerek befolyása alá. Az idősebb testvér viselkedése példaértékű lehet számára. Gyakori, hogy a fiatalabb testvér az idősebbtől tanulja el a drogozást, vagy az ő zsebében talált drogot próbálja ki először.Gyakran az iskolában átélt konfliktusok vezetnek a drogfogyasztáshoz, a függőség kialakulásához. Ebben a korban a közösségbe való beilleszkedés nehézségei, az iskolában lévő túlságosan magas követelmények okozhatnak feszültségeket, szorongást. Gyakori, hogy kiközösítik, megbélyegezik egy-egy társukat, aki így súlyos lelki válságba kerül. Ez igen komoly problémát jelent a drogozás területén.
Meghatározó jelentősége van a barátok viselkedésének is. Egy barát véleményét szinte fenntartás nélkül elfogadják. A drogos fiatalok az első kábítószer adagot legtöbbször ismerősüktől, barátjuktól, barátnőjüktől kapják. A félénk, gátlásos fiatalok társkeresésében komoly gondot okoz az ismerkedés. Sokszor ehhez egyszerű megoldásnak tűnik a félelmet, szorongást oldó drogok használata. Az elutasítás miatt fellépő bánat elől is sokan menekülnek a kábítószerekhez.
A fogyasztás szempontjából vannak, alkalmi drogosok, ők mintegy 80%-át jelentik a fogyasztóknak. Csak kipróbálják a drogot, de nem válnak függővé. Ezen a ponton még könnyen vissza lehet fordulni, hiszen ez az elhatározáson és az egyén döntésén múlik.
A másik csoport a függőségben szenvedők. Ők azok, akik már nem tudnak meglenni nélküle, pedig többnyire tisztában vannak a veszélyeivel. Náluk a változás önerőből, már szinte elképzelhetetlen, vagyis szakszerű beavatkozásra, terápiára, orvosi, pszichológiai segítségre van szükségük.