Május 8-ig kell megvizsgálniuk az egyetemeknek és főiskoláknak, hogy valóban szükségük van-e gyakorlóiskoláikra. Palkovics László, az Emberi Erőforrások Minisztériumának felsőoktatási államtitkára pénteken ígéretet tett arra, hogy nem születik döntés anélkül, hogy arról ne konzultáltak volna a fenntartó felsőoktatási intézménnyel, illetve magukkal az iskolákkal. Az M1-nek nyilatkozó államtitkár szerint saját felmérésük alapján 70 gyakorlóiskolából eddig 9 esetben bizonyosodott be, hogy a felsőoktatási intézménynek nincs szüksége gyakorlóiskolájára.
Ezek az iskolák a következők: Debreceni Egyetem Arany János Gyakorló Általános Iskola; Debreceni Egyetem Balásházy János Gyakorló Szakközépiskolája, Gimnáziuma és Kollégiuma; Eötvös József Főiskola Gyakorló Általános Iskolája; Kaposvári Egyetem Gyakorló Általános Iskola és Gimnázium; Nyíregyházi Főiskola Apáczai Csere János Gyakorló Általános Iskolája és Alapfokú Művészeti Iskola; Nyugat-magyarországi Egyetem Roth Gyula Gyakorló Szakközépiskola és Kollégium; Pécsi Tudományegyetem 1. Számú Gyakorló Általános Iskola; Szent István Egyetem Gyakorló Sport Általános Iskola és Gimnázium; Öveges Kálmán Gyakorló Általános Iskola.
A gyakorlóiskolákat azért hozták létre, hogy az egyetemeken, illetve főiskolákon tanuló pedagógushallgatóknak legyen lehetősége gyakorlati idejének kitöltésére. Azokat a gyakorlóiskolákat, ahol nem elegendő a pedagógushallgató gyakornokok száma, az állam átveszi a felsőoktatási intézménytől.
Az állami átvétel nem jelenti, azt hogy megszüntetnék az iskolát, vagy csökkentenék a tanárok és diákok számát. Palkovics László szerint a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ (Klik) fenntartásába kerülő iskolák eddig is állami finanszírozásból gazdálkodtak, ugyanis a felsőoktatási intézmények is állami fenntartásúak.
Forrás:MTI
Kép forrás: pixshark.com