Tény, hogy a kutyák szaglása sokkal kifinomultabb, mint az emberé, de nincs mindenki tisztában azzal, hogy mennyire. Az ember legjobb barátja szó szerint képes szinte kizárólag a szaglása alapján tájékozódni.
Mi emberek képesek vagyunk megkülönböztetni olyan szagokat, mint például a frissen levágott fű illata, az égett pirítós vagy az esőből besomfordáló macska ázott bundájának szaga. A kutyák számára azonban ez csak a kezdet. Amíg az emberi orrban 6 millió érzékelő receptor segíti a szaglást, addig a kutyaorrban kicsivel több, 3 ezer millió van ugyanezekből a receptorokból. Sejthető, hogy valamivel többre képesek, mint az emberi orr. A kutyák képesek kiszagolni az emberi bőrt, a beteg ember szagát, sőt az érzelmeket, így például a félelmet is. Szó szerint. Ezeknek a négylábúaknak a szaglás jelenti a tájékozódás és az információk begyűjtésének fő forrását.
Alexandra Horowitz, Inside of dog című, erről szóló könyvében számos érdekes tényt oszt meg olvasóival a kutyák szaglásáról. Amíg mi emberek többnyire kellemes és zavaró szagokra figyelünk fel, addig a kutyák számára a szaglás éppoly érzékelésben gazdag világot jelent, mint nekünk a látás. Még a légzésünk is különbözik, hiszen az emberek ugyanazon a két orrlyukon lélegeznek ki és be, de a kutyák ezzel szemben mindkét orrjáratukkal külön-külön képesek felvenni a szagokat. A kutyaorrban az orrcimpa külső részén távozik a levegő, miközben kis légörvények segítik elő az új illatok gyors orrba jutását. Ezért van az, hogy a kutyák sok kis rövid szippantással szimatolnak. Ráadásul az illatok azonosításáért felelős terület is nagyobb az agyukban, így rengeteg illatot és szagot tudnak megkülönböztetni, azonosítani és elraktározni egymástól. Mintha csak az orrukkal látnának.
Képek: worldwildlife, giphy