Lázadás a tankönyvek ellen – Terítéken a nemzetközi érettségi

Rovat

Megosztás

Külföldi egyetemre vágyódsz? Akkor a nemzetközi érettségi a te utad!

Hasonló, de mégsem

Az 1960-as évek óta működik ez a program, melynek központja a svájci Genfben található. A nemzetközi érettségit választó diákok tizenegyedikes korukban kezdenek el a program tanredje szerint tanulni, egészen tizenkettedik osztályig. Ez hasonló a hagyományos érettségire felkészítő faktokhoz, melyeket szintén tizenegyedikben szokás elkezdeni. A tanulók hat tantárgycsoport tárgyaiból választhatnak. Ezek az alábbiak:

  1.  anyanyelv
  2. idegen nyelv (angol, német, francia, spanyol)
  3. egyén és társadalom; humán tárgyak (történelem, filozófia, pszichológia, közgazdaságtan, gazdasági földrajz)
  4. természettudományos tárgyak (fizika, kémia, biológia)
  5. matematika
  6. művészeti s egyéb válaszható tárgyak

A tanegységlista szintén emlékeztet egy hagyományos középiskola kínálatára. De akkor mégis miben más a nemzetközi érettségi? Több eltérés is van. Az első, és talán legfontosabb, hogy külföldi egyetemeken –  Oxford, Harvard, Sorbonne… – is elfogadják. Ezen kívül  a vizsgák nyelve angol, francia vagy spanyol. S míg a hagyományos érettségin nem kötelező emeltezni, addig itt legalább három tárgyból igen. A vizsgákon maximum 45 pontot lehet szerezni, s nem százat. A követelmények nem tankönyvi anyagot takarnak, sokkal inkább az érettségizó kreativitására kíváncsiak. Aki pedig sikeresen átküzdötte magát az akadályokon, az nem érettségi bizonyítványt kap a kezébe, hanem diplomát. De ennek további három feltétele van: rendszeres részvétel a felkészítő képzésben, egy 4000 szavas esszé megírása egy választott tárgyból (ebben konzulens segít), továbbá 150 órás sport-, kreatív- és szociális tevékenység. A vizsgáknak van belső s külső értékelése is. Ez előbbi az adott iskola szaktanárainak osztályozása, utóbbi pedig genfi szakembereké.

IBO_page
A nemzetközi érettségi emblémája

 

Ha belevágnál

Hazánkban egyetlen intézmény készít fel a nemzetközi érettségire 1992 óta: ez a fővárosi Karinthy Frigyes Gimnázium. A legtöbb diák, aki a nemzetközi érettségit választja, ide jár, de ettől függetlenül más is jelentkezhet rá. A nemzetközi érettségi, s így a Karinthy gimnázium célja is, hogy a világra nyitott, segítőkész tanulókat neveljenek. Óráik ezért egészen különlegesek.

18.karinthy-gimi-pihgy

“Az IB (a nemzetközi érettségi angol rövidítése – a szerk.) magyar oktatásának egyik lapvető eleme az egymástól való tanulás” – utalt az itt végző Orsolya a  maximum húsz fős csoportokra. – “A kis létszám miatt az órák inkább kávéház vagy irodalmi est jellegűek voltak.”A diákok szabad kezet kapnak, beleszólhatnak a  témakörökbe, de akár az irodalomórán vett műveket is ők választhatják ki. Ez a program nagy előnye, de egyben hátránya is.

” Kevesebb irodalmi művet veszünk, de így az irodalom nem csupán tanulandó tananyag, hanem igazi élmény is, hiszen van időnk átélni és átgondolni is az olvasott műveket. Örülök, hogy mi foglalkoztunk kortárs alkotókkal is.Viszont  óhatatlanul kimaradnak anyagrészek, művek.”

A lány szerint az órák csak annak élvezhetőek, akik aktívan részt is vesznek benne. Hogy a Karinthy gimnázium programja mennyire népszerű, arról nem készült felmérés, viszont 1994-ben az itteni diákok érték el  a világon a legjobb eredményt.

Te belevágnál?

Nemzetközi érettségi
A leírtak alapján tetszik a nemzetközi érettségi ötlete?

(Idézett szöveg forrása: Jakobsonné Szentmihályi Rózsa: Irodalomtanítás a Nemzetközi Érettségi rendszerben. Fotók:walkinthedust.wordpress.com, 18.kerulet.ittlakunk.hu )

Ha végeztél a cikkel, nézz bele legújabb epizódunkba!

Ha tetszett a cikk, oszd meg másokkal is!

Kövess minket!

67,000RajongóLike
165,000KövetőKövess be
162,400KövetőKövess be
360,000FeliratkozóFeliratkozás

Legfrissebb

Insta