Lehullott a lepel a hetedikről

Rovat

Megosztás

A lenti teremben még zajlott a Rock & Roll, amikor elkezdődött a Fővárosi Művelődési Ház emlékére állított következő poptörténeti emléktábla ünnepélyes leleplezése, az NKA Cseh Tamás Program sajtótájékoztatóján.

Ezzel pedig helyére került a hetedik emléktábla. Hiszen a Várkert Bazár, a Lágymányosi Közösségi Ház, a Balzac utcai Bosch Klub, a Csili Művelődési Ház, a BME E-Klubja és a MHV Rottenbiller utcai stúdiója is rendelkezik már ilyen büszkeséggel. No, de mi is pontosan az a poptörténeti emléktábla?

„Arra gondoltunk, hogy azokat a helyszíneket, amik a 60-as évektől jelenkorunkig jelentősek voltak a könnyűzene történetében, valamilyen módon szeretnénk megjelölni, illetve a fiatalokat is szeretnénk arra emlékeztetni, hogy ezeknek a helyeken valaha fontos események, koncertek zajlottak.”

– említette Vass Norbert, a Cseh Tamás Program koordinátora a nyüzsgő gyermekek társaságában.

A Fővárosi Művelődési Ház sem kivétel ez alól, hiszen itt is régóta zajlanak koncertek egészen a mai napig.

„Azért vagyunk ma itt, hogy kifejezzük tiszteletünket a Fővárosi Művelődési Ház könnyűzenei múltja előtt. Emellett sok mindent köszönhetünk még a Háznak.”

– folytatta Vass Norbert, majd átadta a szót Szűcs Ferencnek, a Fővárosi Művelődési Ház igazgatójának, aki az épület múltjáról is beszélt a hallgatóságnak.

IMG_5144
A fotón balról jobbra: Vass Norbert, a Cseh Tamás Program koordinátora; Szörényi Levente, Kossuth-díjas és Erkel Ferenc-díjas zeneszerző, gitáros, énekes, szövegíró; Gittinger Tibor, az Illés Kluboschok Baráti Körének vezetője

 

Megtudtuk többek között azt is, hogy a mai létesítmény elődje az 1951-ben épült Pamuttextilművek művelődési ház volt, majd 1961-ben több más intézmény összevonásával létrejött a mai Fővárosi Művelődési Ház. Bár 2012 szeptembere óta új épületben üzemel a művelődési ház, még ma is rengeteg klub működik a helyszínen. Említhetjük itt a Muzsikás együttes gyermektáncházát, a Hobby Klubot, a Magnós Klubot, és a Bélyeggyűjtők Klubját.

„Az egyén valahogy a társaságban, a közösségben tud kiteljesedni és ebben tudja kimutatni az erejét.”

– tette hozzá Szűcs Ferenc, aki elmondta azt is, hogy ezzel az erővel működnek ma is a művelődési ház klubjai, valamint hogy a régi hagyományokat is szeretnék fenntartani a működésük során.

„A kor emberének bemutatni a múltat a jelenben, és egy kicsit a jövőt nézni.”

– említette az igazgató.

IMG_5151
A fotón balról jobbra: Vass Norbert, a Cseh Tamás Program koordinátora; Szörényi Levente, Kossuth-díjas és Erkel Ferenc-díjas zeneszerző, gitáros, énekes, szövegíró; Gittinger Tibor, az Illés Kluboschok Baráti Körének vezetője

 

Gittinger Tibor, az Illés Kluboschok Baráti Körének vezetőjével még nosztalgiázhattunk is egy keveset. 1968-tól 1973-ig működött itt az Illés klub, amelynek központjává a közkedvelt körterem vált, amit később lebontottak. Szerdánként mindig itt tartottak előadásokat, sőt Cseh Tamás is játszott a klubban. Emellett legalább akkora szerepet vállaltak a hazai kulturális életben, mint a zenei klubéletben. Az Illés Kluboschok Baráti Köre 1992 december 22-én alapult és a klub nevéhez fűződik az első hazai akusztikus koncert.

„Elhatároztuk, hogy ezt az életérzést tovább szeretnénk vinni. Ez a mai napig működik a ház keretein belül. A régi emberek is itt vannak, de újak is társultak mellénk. A régiek közül a fiúk szeretnek idejárni, főleg a régi helységbe, mert az ifjúságukat és a zenei életüket visszahozta ez a klub.”

– nyilatkozta Gittinger Tibor.

A fotón: A hetedik poptörténeti emléktábla a Fővárosi Művelődési Házban.
A fotón: A hetedik poptörténeti emléktábla a Fővárosi Művelődési Házban.

 

A hetedik poptörténeti emléktáblát az ünnepély végén Szörényi Levente, Kossuth-díjas és Erkel Ferenc-díjas zeneszerző, gitáros, énekes, szövegíró avatta fel, akinek a kérése az volt, hogy a Szentháromság téren lévő várnegyedben is helyezzenek el emléktáblát, mondván fontos szerepet játszott az a helyszín az életükben. Később tudta csak meg a családi papírokból, hogy a Szentháromság tér 6. szám alatt található épületben, amely a háború előtt Pénzügyminisztériumként működött, a nagyapja pénzügyminiszteri államtitkár volt. Tehát még családi vonzata is van a dolog. Hogy sikerül-e megvalósítani a kérését, az a jövő zenéje, addig is csodálhatjuk a legújabb emléktáblát.

A cikk a Nemzeti Kulturális Alap Cseh Tamás Programjának támogatásával készült.

NKA_logo_2012

cstp-logo-web-small

Borítókép alap képe: s-media-cache-ak0.pinimg.com

Ha végeztél a cikkel, nézz bele legújabb epizódunkba!

Ha tetszett a cikk, oszd meg másokkal is!

Kövess minket!

67,000RajongóLike
165,000KövetőKövess be
162,400KövetőKövess be
360,000FeliratkozóFeliratkozás

Legfrissebb

Insta