Már 80 éve, hogy nejlonharisnyát hordhatunk

Rovat

Megosztás

80 évvel ezelőtt készült el a ma ismert nejlonharisnya első darabja, de a termék csak évekkel később került a fogyasztókhoz. Persze a felfedezett, újfajta anyagból nem csak harisnyát készítettek, és készítenek ma sem, de akkoriban a nejlon egy forradalmi újításnak számított.

800px-Philadelphia,_Pennsylvania_-_Hosiery._Minnesac_Mills._(Man_working_at_machine_with_draped_stockings.)_-_NARA_-_518692

A nejlonharisnya a DuPont Chemicals cégnek köszönhető, és bár már 1935-ben megalkották ezt a ma is sokat használt műselymet, egészen 1940-ig nem terjedt el a piacokon. Ettől az évtől kezdve azonban már mindenki nejlont akart húzni a lábára, és a termék a DuPont cégnek 1 év alatt 8 millió dollárt hozott, ami a mai dollár árfolyamának megfelelően 150 millió lenne.

Nylon-Stockings-Ad-300x255

Annak ellenére, hogy az anyag harisnya formában ekkora sikert aratott, az Amerikai Egyesült Államok, miután 1941-ben csatlakozott a II. világháborúhoz , ejtőernyőket, szúnyoghálókat, vontatókötelet, és mindenfélét készített a strapabíró műselyemből, ami ellenálló volt, de a méretének többszörösére is képes volt kinyúlni, szakadás nélkül. Mivel a legyártott anyagot másra használták, így a harisnya hamar ritkaság lett a boltokban. Volt, aki befestette a lábát, ha nem volt harisnyája, amit felvehett.

harisnya

A divat persze rögtön a magáévá tette a nejlon nadrágot, így a nők mindent megtettek, hogy hozzájussanak ehhez az értékes viselethez, így beindult a harisnya feketepiaci forgalma. Később, amikor a háború előtti szintre sikerült a gyáraknak visszaállítaniuk a termelést, a nők rögtön megrohamozták az áruházakat, és tömött sorokban várakoztak az áhított lábszépítő harisnyáért. El sem hinnénk, de hosszabb sorokba tömörültek akkor, mint a Black Friday-en, és nylon zavargások néven ismerik a jelenséget azóta is.

Tights_Footed_1350x450_5

1945-ben, Pittsburghben például 40 000 nő állt sorba, hogy megkaparinthasson egyetlen pár harisnyát.

A nejlonharisnya szülőatyja, Wallace Carothers, világhírű, szerves kémiával foglalkozó tudós volt, aki a Harvardon tanult és közel 50 szabadalmazott találmány köthető a nevéhez. Súlyos depresszióban szenvedett, így nejlonos felfedezését is egy kutatócsoport vitte tovább, miután ő öngyilkos lett szállodai szobájában, két évvel azután, hogy feltalálta ezt a sokoldalú anyagot.

Nem is gondolnánk, hogy ma mennyi mindent készítenek a műanyagnak ebből a fajtájából, pedig mindenütt jelen van. WC kefe, damil, szatyrok, esernyő, gitár húrok, pórázok, nyakörvek és még számtalan dolog, amit nap, mint nap használunk, mind-mind ebből az anyagból készülnek. Hátránya, hogy ha eldobálják, rengeteg kárt okoz a természetben, mivel nem igazán szeret lebomlani.

80 éves a nylon
Örülsz, hogy feltalálták ezt az anyagot?

 

Képek: legwearinternational.com, aoghs.org, csabaimerleg.hu, capezio.com

 

Ha végeztél a cikkel, nézz bele legújabb epizódunkba!

Ha tetszett a cikk, oszd meg másokkal is!

Kövess minket!

75,534RajongóLike
173,768KövetőKövess be
143,000KövetőKövess be
347,000FeliratkozóFeliratkozás

Legfrissebb

Insta