Másnap a világ körül

Rovat

Megosztás

Aktuális a téma így szilveszter másnapján, ha meg akarnátok halni a rosszulléttől, szemezgethettek a különböző népek másnaposság elleni praktikáiból. Ha nem a toxikológián kötöttél ki, mégis rettenetesen érzed magad, és elkéne néhány tipp, hogyan szabadulj meg a durvára sikeredett buli következményeitől, itt vannak a legérdekesebb és legextrémebb gyógymódok. Néhánytól talán tényleg jobban érezheted magad, míg a többitől inkább csak rosszul lesz az is, aki eddig jól volt.

Amerika

Nyers tojás, Worcestershire szósz, só, bors, Tabasco – egy hagyományos amerikai recept másnaposság ellen. Az ital neve Praire Oyster, és nagy népszerűségnek örvend szerte Amerikában, bár különböző elkészítési módjait ismerik. Mindegyikben közösek az említett összetevők, ám mehet még bele vodka, paradicsomlé, ketchup és ecet. A méreganyagok lebontásában segíthet.

Az őslakos amerikaiak tanácsa szerint pedig a legjobb módja a méreganyagok eltávolításának, hogy kiizzadjuk magunkból. Az indián tradícióban erre alkalmas izzasztó kunyhók is rendelkezésre álltak, amik a test megtisztítása mellett a lelket is felszabaították egy-egy rituálé során. Ma inkább csak egy edzőtermet célozhatsz meg.

Oroszország

Az oroszok is hisznek az izzadás jótékony hatásában, ezért egy vodkával átitatott buli után a szaunákban keresnek menedéket. Ezután pedig szokásuk még nyírfavesszővel csapkodni egymást vagy magukat. A szaunában megszabadulnak a mérgektől, de a korbácsolás miért?

Lengyelország

A lengyeleket az ecetes uborka és a savanyú káposzta – náluk sauerkraut – leve menti meg, egy átvodkázott éjszaka után.

Mexikó, Törökország, Románia

Mi a közös bennük? Mindhárom ország marhagyomorral kúrálja magát. Ha baj van a gyomroddal, edd meg a marháét! A hazánkban is valami érthetetlen oknál fogva népszerű pacalt, ők leves formájában fogyasztják. Törökországban „iskembe corbasi” néven fut ecetes-citromos alappal. A romániai változat a „ciorba de burta”, egy sós leves különböző gyökeres zöldségekkel. Mexikóban pedig a „menudo” névre keresztelt pacal leves töri meg a másnaposság átkát. Minél fűszeresebb ez a nem túl gusztusos belsőség, annál jobb: a fokhagyma, chili, kömény és oregánó segít ebben. Egyesek szerint a menido olyan szagot áraszt, mint egy fűszeres istálló. Nyami.

Dánia, Hollandia

A megoldás egyszerű: még több alkohol. Dániában a „reparationsbajer” azt jelenti: gyógyító sör. Hollandiában is csak egy-két sör, és jobban lesznek, aztán lehet elölről kezdeni. Ezzel persze lehetne vitatkozni tudományos alapon, de biztos jobban tudják a fogyasztók.

Anglia

Angol macskajajra angol reggeli a megoldás. Egy igazi English Breakfast hozzávalói: tojás, bacon, kolbász, toast kenyér, paradicsom és gomba jól egybesütve. Opcionálisan mehet még bele véres hurka, röszti és paradicsomos bab. Egy ilyen fehérje-, só- és zsírdús indítása a napnak segíthet a májat helyrehozni, és az elvesztett elektrolitokat visszanyerni, de  a szívnek valószínűleg nem tesz túl jót.

Olaszország, Franciaország

Az ókori Rómában állítólag rántott kanárival gyógyították a másnapi bánatot, mára azonban nem sok csodaszer áll rendelkezésre, így marad az espresso kávé és a következmények viselése, inkább elszenvedése. Franciaországban is hasonló a megoldás, csak ott a kávét citrommal öntik magukba.

kv

Japán

Egy szakéval áztatott éjszaka után a japánokat az „umeboshi” segíti át a másnapon. Az ume nevű gyümölcs leginkább egy szilvához hasonlít, ebből készül az umeboshi, ami ennek a szárított, ecetes változata. De nem kicsit ecetes, a kevésbé bátrak gyakran zöld teába áztatják fogyasztás előtt, mert szinte ehetetlenül savanyú. Az umeboshi az emésztésben és a máj helyreállításában segít, és a fáradtságot is legyőzi, ami a másnapossággal együtt jár.

Egy másik opció a Miso leves tofuval és szója szósszal, ezt New York japán negyedében is erőszeretettel fogyasztják a bulis éjszakák után.

Németország

Katerfrühstück – „másnapos reggeli” a németeknél. Ők is szeretik az ecetet, ugyanis a tradícionális másnapos reggeli Németországban nyers, esecetes heringfilé csemegeuborka, hagyma és más savanyúságok köré tekerve.

Peru

Leche de tigre, vagyis „a tigris teje” nevű keverék űzi el a gondokat Peruban. Ez az előételként is felszolgált koktél általában lime, citrom, hagyma, fokhagyma, chili, gyömbér és különböző maradék halak egyvelegéből áll, és állítólag a lüktető fejfájás enyhítésében segít. A citrom és a lime leve pedig segít lebontani az alkoholt, hogy hamarabb távozzon, ezáltal gyorsítva a tisztulási folyamatot.

Kína

Ha Kínában érne a másnap, gyógyítsd kínai módra: igyál zöld teát! A kínaiak zöld teával harcolnak az ittasság, majd a másnap ellen. Szigorúan levelekből készítsd, a hagyományos módon, ne a filteres változatból. Ha ez nincs, akkor ők is a citrom erejében bízva sima citromos vizet isznak, de állítólag az ecetes víz is megteszi a trükköt.

Namíbia

Kutyaharapás szőrével alapon a namíbiaiak egy Buffalo Milk – azaz bölénytej – nevű mixet isznak, amiben aludttej, fekete rum, fűszeres rum, krémlikőr és tejszín keveredik. Megtévesztő neve ellenére igazából több alkoholt tartalmaz, mint tejet, és inkább úgy tűnik, mint egy keverék, ami másnaposságot okoz, nem űz, bár igazából csak késlelteti a rossz érzést.

Szicília

Szárított bika pénisz – ezt rágcsálják Szicíliában a másnaposság elűzésére. Mára már talán elfeledetté vált módszer, vagy csak rájöttek, hogy inkább jobban lesznek, minthogy ezt kelljen enni. Kutyaeledelként viszont még mindig népszerű, jutalomfalatként (?) szokták osztogatni. A hatékonyságáról nem tudunk, de az biztos, hogy a másnapossággal jobban járunk, és nincs az a rosszullét, ami indokolná, hogy ezt a szánkba vegyük.

Mongólia

Erős a verseny Mongólia és Szicília között – melyik a gyomorforgatóbb? Paradicsomlé és ecetes birka szemgolyó. A mongolok így űzik el a másnaposságot egy hosszú éjszaka után. A paradicsomlé segít a májnak megtisztítani a szervezetet az alkoholtól, a másik összetevő pedig talán csak a hányást segíti elő, ezzel gyorsítva a tisztulási folyamatot?

Fülöp-szigetek

A filippínó másnaposság elleni étel a Balut. Ez tulajdonképpen egy megtermékenyített kacsatojás buggyantva. A belsejében egy részlegesen kifejlődött kacsaembrió fekszik arra várva, hogy valaki szenvedéseit enyhítse a sajátja árán. Nem szép látvány.

Korea

Koreának igaz másnaposság gyilkos levese van. A „haejangguk” nevű leves úgy fordítható, mint „a leves, ami eltávolítja a másnaposságot”. Jó pár állatnak kell feláldozni magát a csodaszerért, mivel olyan összetevőkből áll, mint a sertés gerinc, marha csont és ökör vér. Jól hangzik? Nem annyira.

Vietnám

Az utolsó népi gyógymódok sem kímélték az állatokat, de talán ez a legkegyetlenebb. Vietnámban az orrszarvúk szarvát őrlik vagy áztatják meleg vízbe, ezzel csillapítva a másnaposság kellemetlen tüneteit. Úgy tartja a hiedelem, hogy az orrszarvú szarva szinte mindenre gyógyír, legyen szó allergiáról, impotenciáról vagy akár rákról.  Ennek következtében a kereslet az orrszarvúkra jelentősen megnőtt, ezzel együtt pedig az orvvadászok tevékenysége is. Egy szarv értéke egyébként $300.000, birtoklása pedig illegális, de ha valaki kibírhatatlanul másnapos Vietnámban, és megengedheti magának, valamint nem bánja, hogy egy vietnámi halálbüntetést kockáztat, annak sok sikert a kipróbáláshoz. De inkább hagyják békén az orrszarvúkat.

Ennél egy humánusabb megoldás lehet a fantasztikusan finom Pho leves, ami olyasmi, mint a magyaroknak a húsleveles.

Még több, kevésbé nemzetközi tippet itt találsz. Sikeres józanodást!

 

 

Fotók: millennialmagazine.com, butchfemmeplanet.com, womansday.com, thekitchn.com, pixgood.com, rebloggy.com, bbcgoodfood.com, facebook.com, pinterest.com, nydailynews.com, fitnesshospital.com, finedininglovers.com, littlewhitelion.com, savefoundation.org, thechive.com

 

Ha végeztél a cikkel, nézz bele legújabb epizódunkba!

Ha tetszett a cikk, oszd meg másokkal is!

Kövess minket!

67,000RajongóLike
165,000KövetőKövess be
162,400KövetőKövess be
360,000FeliratkozóFeliratkozás

Legfrissebb

Insta