Nyolc emotikon, amit sosem használnál
Köztünk élnek. Ugyanolyanok, ők is, mint társaik, a többi mosolygó, kedves arc, mégis kerülik őket az emberek. Használhatatlanok-sütik rájuk a bélyeget, sorsukat eldöntve. Mire jók hát ők, az elfeledett emotikonok?
Levelet írok a Facebookon. Böngészem az emotikonkészletet. Vigyori fej, nyelvöltő fej, síró fej, angyalfej. Aktuális hangulatunktól függően mindegyikkel képesek vagyunk azonosulni. Állhat kárörvendően a szánk, mint egy hármas, érezhetjük magunkat az élet császárának, akihez csak egy napszemüveges smiley fogható, de apró csínyt elkövetve a kisördög is belénk bújhat.
Én a számítógépemen ezekből a hangulatjelekből válogathatok:
Bizonyos billenytűkombinációkkal azonban ennél jóval többől lehet választani. A legfurcsábbakból szemezgettem.
Én, a robot
Oké, egyre gyorsabb tempóban fejlődik a technika, és egyes ázsiai országokban már a háztartást is elemmel működő emberek vezetik. De mi közöm ehhez nekem, akinek még IPhone sem volt a kezében? (Mielőtt megköveznétek: nyugalom, van okostelefonom.) Ezért nem is tudom, mit tudnék kifejezni ezzel a robotot ábrázoló jellel, amit egyébként a kettőspont, a nagy ‘i’ és a szögletes zárójel lenyomásával varázsolhatunk elő.
Állandó téma
-Szia, képzeld, vettem egy parabola antennát!
– Komolyan? Hű de klassz, nekem is minden vágyam egy parabola antenna!
Persze, hisz kinek nem az? Mindenki egy parabola antennáról sóhajtozik a másiknak, beszéljenek épp telefonon vagy e-mailben. Ja, mégsem. Hogy miért is lett belőle emotikon, rejtély előttem. Mindenesetre szerintem ez a világ legfurcsább hangulatjele.
Rossz helyre tévedt ujjak
Amikor elektonikus üzenetet írunk, nem vagyunk egy térben a címzettel. Épp ezért nem logikus, miért kaptak helyet az emotikonok közt a jobbra, balra és lefelé mutató kezek. Hiszen a másik úgyse látja, merre bökök! Vagy csak én vagyok túl kötözködős kedvemben?
Behajtani tilos
Erőszakosan közeledő ismerősünknek stop táblás jelet küldeni még érthető. No de a sárga alapon fekete felkiáltójel? Jó, ez talán figyelemfelkeltőbb, mint a sima mondatvégi jel. Ennek ellenére találunk az emotikonok közt is felkiáltó-és kérdőjelet. Ahogyan x-ből is hármat. Teljesen felesleges.
Ezmiez?
Az oldalon, ahol megtalálható a Facebookos ikonok teljes listája, megakadt a szemem ezen a díszes társaságon. Megakadt, mert nem tudtam, mit is jelölnek. Az alattuk álló billentyűzet rajza adta meg a magyarázatot – már amelyiknél. Hogy a fotel emotikon egyáltalán nem hasonlít ülőalkalmatosságra, az biztos, ahogyan a kék sokszögről is sokadik pillantásra jut eszembe, hogy gyémánt. Egyedül a könyv felismerhető.
A fő problémát itt az adja, hogy az ábrák apró méretükből adódóan elveszítik lényegüket. az embernek majd’ kigúvad a szeme, mire rájön, mit is küldtek neki tulajdonképpen. Néhány állatfejnél szintén ezt tapasztaltam.
“Bocsi, most nem vagyok fönn Facen”
kaopod barátodtól az üzenetet a közösségi oldalon. Hogy is van ez? Körülbelül ezt a megmagyarázhatatlan jelenséget fedi le a kikapcsolt telefon ábrája. Avagy “Posztolok, de azért ki van kapcsolva a telefonom”.
“hali, nagyot esett a tőzsde!!4!”
Ismét egy átlagos beszélgetés, ezúttal már a Gmailen keresztül, két vállalkozó közt. Akik semmit sem mutató diagramokat küldözgetnek egymásnak az ebédszünetben.
Három pont helyett
Próbáltam rájönni a funkciójára, és arra jutottam, a lenti képen látható üres buborék a szolidaritás jele lehet. Tudniillik rám ír valaki, akinek semmi kedvem válaszolni, mert mondjuk mélyen megsértett. Mégsem akarom válaszolatlanul hagyni az üzenetet. Elküldöm hát neki ezt, jelezve, nincs számára mondanivalóm.
Én így értelmeztem, de várom az olvasók véleményét, hátha másnak van magyarázata, s csak én nem haladok a korral.
Fotók: gmail, symbols-n-emoticons.com