Minden egyénnek, így neked is kétféle szókészleted van: az aktív szókészleted és a passzív. Az aktív szókészleted azokat a szavaknak az összessége, amelyeket gyakran használsz beszélőként, a passzív szókincsed pedig ennek az ellentéte.
A passzív szókincs azon szavak az anyanyelvedben, amiket vagy nem használsz, vagy csak ritkán használsz, de az is lehet, hogy egyáltalán nem ismersz. A passzív szókincs egy része az egyén életében történő változások függvényében mozog a két szókincs között.
De vajon hány szó az, amit ismerhet egy ember? Ebben a 2002-es Magyar Nemzet cikkben arról írnak például, hogy 1865-ben egy úgynevezett „értelmiségi” utazó három angol paraszt beszélgetését hallgatta, miközben azok almát szedtek, s megállapította, hogy szókincsük szavainak száma nem több száznál.
A cikk azt is írja, hogy a szókincs egy igen gyorsan bővülő dolog, hiszen az ember már egyéves korában legalább ötven szót ismer, s kétéves koráig pedig hetente tanul meg száz újabb és újabb szót.
Egy számodra tanult idegen nyelvben a passzív szókincs azoknak a szavaknak az összessége, amelyeket ritkán használsz. Idegen nyelvtanuláskor arról nem beszélhetünk, hogy azon szavak a passzív szókincsedbe tartoznak, amelyeket nem ismersz.