Miért csak az egyik felét látjuk mindig a Holdnak?

Rovat

Megosztás

Te is látod az arcformát a Hold felszínén? Ez az az arc, amely minden teliholdkor visszanéz rád. De nem furcsa, hogy mindig vele nézel farkasszemet? Mintha az égitest nem is forogna. Pedig nagyon is forog, és most azt is megtudhatod, mi okozza a látszólagos mozdulatlanságot.

Ha felpillantasz az égre, furcsán ugyanolyannak tűnik a Hold minden egyes éjszaka, nem? Vagy lehet már annyira megszoktad, hogy fel sem tűnik ez az állandóság? Mindenesetre, ha elgondolkodtál a dolgon, és nem találod a választ, most segítünk. Teljesen egyszerű oka van a Hold „egy helyben állásának”, mégpedig az, hogy a tengelyforgási periódusa pontosan megegyezik a Föld körüli keringésének periódusával.

https://www.youtube.com/watch?v=6jUpX7J7ySo

 

Ezt kötött tengelyforgásnak is nevezik a csillagászatban, kialakulásához pedig nagyon hosszú időre van szükség. Ma még nehéz elképzelni, de a távoli jövőben, amikor a Föld forgása is hozzáidomul majd a Hold keringéséhez, akkor a két test szuperkötött keringésű lesz: azaz mindkét égitest mindig ugyanazt az oldalát fordítja a másik felé. Ilyen például a Pluto és legnagyobb holdja, a Charon.

Hold
Neked feltűnt, hogy mindig ugyanazt a felét látod a Holdnak?

Fotó: awwproject.org

Ha végeztél a cikkel, nézz bele legújabb epizódunkba!

Ha tetszett a cikk, oszd meg másokkal is!

Kövess minket!

67,000RajongóLike
165,000KövetőKövess be
162,400KövetőKövess be
360,000FeliratkozóFeliratkozás

Legfrissebb

Insta