Még javában tart az érettségi, de te már azon agyalsz, vajon hány pontod jön össze a felvételire? Milyen plusz pontokat vehetsz számításba a végső összesítésnél? Nézd meg és legyél képben!
Első körben nem árt tisztázni mi az, amiért többletpontokat kaphatsz, ezek a következők: természetesen az emelt szintű érettségiért, ezen kívül pedig a például nyelvvizsga, hátrányos helyzet, versenyeredmény vagy az OKJ-s végzettség is plusz pontokat hoznak a számításnál.
Ezek két csoportra osztva: a jogszabály alapján kötelezően adandó többletpontok (emelt szintű érettségi vizsgaeredményért, nyelvtudásért, esélyegyenlőségért) és a képzési területenként adható többletpontok (tanulmányi és művészeti versenyeredmények alapján, szakképesítés alapján, sporteredmény alapján).
A válás szomorú dolog, de ha most felvételizel, kivételesen jól járhatsz azzal, hogy a szüleid már nincsenek együtt, ugyanis 40 többletpont jár azoknak, akik elvált szülők gyermekeként felvételiznek valamelyik felsőoktatási intézménybe. Ezen kívül ugyanennyi többletpont jár a hátrányos helyzetért, fogyatékosságért és a gyermekgondozásért. A pontokat akkor kapjátok meg, ha még nem töltöttétek be a 25. életéveteket, és a választott szakon nem gyakorlati vizsga alapján állapítják meg a felvételi pontokat.
Ami a nyelvvizsgát illeti 28 pont jár a középfokú (B2), komplex nyelvvizsgáért, 40 pedig a felsőfokú (C1), komplex nyelvvizsgáért. Két középfokú nyelvvizsga esetén is 40 pont a maximum adható pluszpont. Egy nyelvből csak egy nyelvvizsgát lehet pontozni, ugyanígy ha egy nyelvből emelt színtüzöl és nyelvvizsgád is van, akkor is csak az egyikért jár plusz pont.
A felvi.hu oldalán részletes táblázatot találsz a többletpontokról és azok számításáról.
Ne feledd: a többletpontokat neked kellett feltüntetni a jelentkezéskor, vagy ha nem tetted meg még pótolhatod legkésőbb 2016. július 12-ig!
Képek: queryclick, giphy