Mert olyanok, mint az emberek!- ez volt a nagy majomkutató Jane Goodall elmélete annak alapján, amit a Tanganyika tó partján tapasztalt évtizedeken át. Most a kutatók egy csoportja utánajárt annak: miért is gyilkolják egymást a csimpánzok, az emberhez oly hasonló majmok?
Ugyanazért ölik egymást a csimpánzok, mint az emberek!- ez a Nature folyóiratban megjelent tanulmány tanulsága. Ha egy területen sok az erős hím majom és viszonylag szűkösek az erőforrások, akkor a csimpánzok egymásnak esnek, és elég gyakran meg is ölik egymást! 18 csimpánz csapatot vizsgáltak a kutatók éveken át és 4 bonobo majom csapatot. A bonobo majmok a csimpánzok legközelebbi unokatestvérei. Mit tapasztaltak? A bonobo majmok egyáltalán nem ölik egymást! Miért nem?
Ők a szexben vezetik le fölös energiáikat! Nem így a csimpánzok, akik kis csapatokban kóborolnak és brutálisan támadnak, ha gyenge vagy magányos ellenfelet látnak! Már Jane Goodall is feljegyezte: a csimpánz csapatok őrszemeket állítanak a határon, ahol az ő birodalmuk véget ér! A területért folyó harc- éppúgy, mint az embereknél- egy racionális döntés eredménye: miért fárasszam magam új területek felkutatásával, ha elvehetem valaki más zsákmányát. A 18 csimpánz csapatból 15 rendszeresen hajtott végre gyilkosságokat- írja a Globoport.hu.
Illúzió tehát azt hinni, hogy az állatok valamiféle belső biológiai determináció miatt jók lennének, és a jóra törekednének. Csak az emberek hatására gyilkolnák le egymást. Éppúgy, mint az emberek harcban állnak a területért, és ezért hajlandóak ölni is!- vonja le a következtetést a csimpánzok gyilkosságaiból az a nemzetközi kutató csapat, mely a Nature című világhírű tudományos folyóiratban tette közzé eredményeit az emberhez oly közel álló majmok gyilkos szokásairól.