A kutatókat régóta foglalkoztatja a nagy piramis építészeti rejtélye! A rejtély végre megoldódni látszik! A régészek bizonyítékot találtak arra nézve, hogyan is épülhetett a piramis!
Szögezzük le az elején, a gízai nagy piramis (fentebb a képen) – más néven Hufu-piramis vagy Kheopsz-piramis – hatalmas kőtömbökből áll, amik egyesével elérik a 2,25 tonnát! Mintegy 146,7 méteres magasságával a nagy piramis a gízai piramisok – összesen három – közül tényleg (rászolgálva nevére) a legnagyobb!. A Kr. e. 2560 körül befejezett óriási műemlék építése 10-20 évet vehetett igénybe.
Eddig azt feltételezték, hogy valamilyen rámparendszer segítségével mozgathatták a hatalmas kőtömböket, amikből a piramisok épültek. Most találtak erre bizonyítékot!
Régészek egy csoportja felfedezett egy rámparendszert, ami már 4500 évvel ezelőtt is létezett! Így most először kézzelfogható bizonyítékot találtak arra, hogy az ókori Egyiptomban használhattak rámparendszert!
Úgy vélik a kutatók, hogy ez a rámparendszer a gízai nagy piramis építésében is segíthetett!
rámpa: különböző szintű utakat összekötő lejtő
A rendszer maradványai egy ősi kőfejtőben, az Arab-sivatagban fekvő Hatnubnál kerültek elő. Yannis Gourdon, a Hatnubnál folyó projekt egyik vezetője szerint, efféle berendezést még sehol máshol nem fedeztek fel eddig! A szakértő hozzátette, a korabeliek egy szánkószerű eszközt használhattak a kövek szállítására, a szánkót pedig kötelek segítségével emelték ki.
A gízai piramist Hufu fáraó építette. Ez a legrégebbi és egyben az egyedüli fennmaradt csoda az ókori világ hét csodája közül!
Hufu piramisa (ókori nevén Ahet Hufu= Hufu fényhegye) a legnagyobb ismert ókori építmény a kínai nagy fal mellett. A mai egyiptomi főváros, Kairó közvetlen közelében, a ma már Kairó elővárosának számító Gíza városa mellett áll. A Föld egyik népszerű turistalátványossága.
Forrás: Live Science